6 millió 226 ezer a beoltott, 10 105 az új fertőzött, elhunyt 366 beteg
Az összesített hétvégi adatokat közöljük. A beoltottak száma 6 226 399 fő, közülük 5 937 305 fő már a második oltását is megkapta, 3 104 194 pedig már a harmadik oltást is felvették. Az elmúlt három napban összesen 10 105 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 1 228 400 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Az elmúlt három napban elhunyt 366 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 37 896 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 1 048 633 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 141 871 főre csökkent. 5537 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 503-an vannak lélegeztetőgépen. Az elmúlt napokban zajlott újabb Oltási akciónak köszönhetően ismét több tízezren vették fel az oltást. A szülők számára folyamatosan nyitva a regisztrációs és az időpontfoglaló honlap az 5-11 éves gyermekek oltásához.
Magyarországon is már jelen van az omikron vírusvariáns, ezért továbbra is kérjük a beoltatlanokat, hogy vegyék fel az oltást, mert minden variánssal szemben nagyobb az esély az oltással, mint anélkül. A korábban oltottakat továbbra is a megerősítő oltás felvételére kérjük, hiszen az ismét 80-90%-a emeli a védettséget.
Regisztráció oltásra: www.vakcinainfo.gov.hu
A járványnak a jelenlegi felfutó szakaszában a tesztekkel és a kontaktkutatással már nem lehet kordában tartani a fertőzés tovább terjedését - vélekedett az ATV-nek nyilatkozó molekuláris biológus.
Boldogkői Zsolt azt mondta a csatorna esti híradójában, hogy ebben a stádiumban, amikor egy több gócpontú járványterjedésről van szó és sok embert érint, én azt gondolom, hogy ebből a szempontból már nem számít annyit a tesztelés.
A szakértő a korlátozásokban látja a megoldást.
ELSŐKÉNT ÉJSZAKAI KIJÁRÁSI TILALMAT VEZETNE BE, DE VÉDETTSÉGI KÁRTYÁHOZ KÖTNÉ A TÖMEGKÖZLEKEDÉS, ÉS A SZÁLLODA HASZNÁLATOT IS.
Boldogkői Zsolt az elmúlt napokban már megfogalmazott javaslatokat a koronavírus terjedésének fékezése érdekében, a kormány azonban az elmúlt hetekben semmilyen többletszigorításról nem döntött.
Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt hetekben a környező országok sorozatosan szigorítottak a járvány elleni védekezésükön, vagy jelentették be ezzel kapcsolatos szándékukat. Legutóbb épp Ausztria és Szlovákia jelentett be keményebb korlátozásokat. Ennek kapcsán azt érdemes szem előtt tartani, hogy bár a lakosságarányos esetszám-mutatóban a magyar adatok még nem tartanak az osztrák vagy szlovák szinten, azonban a halálozási arányszám tekintetében rosszabbak a magyar adatok.
ORBÁN VIKTOR bejelentése:
Milyen napi fertőzöttségi számok mellett lehetségesek újra korlátozások a negyedik hullámban és ezek kiket érinthetnek – ezeket a kérdéseket tette fel péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnöknek a műsorvezető a Kossuth Rádióban, aki határozott válaszokat adott. Ezek lényege az, hogy csak végső esetben lesznek lezárások és azok is csak az oltatlanokat fogják érinteni,írja a portfolio.hu
Lehet gyors járványfelfutás
Miután a 13. havi nyugdíj gyorsított kifizetésének tervét bejelentette a kormányfő, áttértek a beszélgetés végén a koronavírus-járvány negyedik hullámának témájára. A műsorvezető utalt rá, hogy a szomszédos szerbeknél a jól indult oltási kampány, de ennek ellenére is nemrég napi 1000-1500 főre ugrott az új fertőzöttek száma és azt kérdezte, hogy nem tartanak-e ettől, hogy nálunk is ez lesz?
A kormányfő úgy reagált: „előállhat, de az a kérdés, hogy mit tehetünk”. Az okfejtése lényege az volt, hogy
Mi azt állítjuk, hogy csak az oltás segít és van olyan magyar, aki ezt elhiszi és van, aki nem,írja a portfolio.hu
Úgy folytatta: akik elhiszik, ők beoltatják magukat, ők biztonságban vannak. Akik nem oltatják be magukat, ők életveszélyben vannak, vagy legalábbis egy súlyos betegség kockázatának vannak kitéve. Arra kérte őket, hogy vegyék komolyan ezt a járványt, mert kockáztatják az életüket és a körülöttük élők egészségét is. Leszögezte: mindenkit arra kér, hogy „oltassa be magát, ezzel véget ér az én lehetőségem.”
Hozzátette: a kötelező oltást nagy viták mellett az egészségügyben tették kötelezővé és most arról megy a vita, hogy megadják-e a jogot a munkáltatóknak, hogy a munkahelyeken kötelező tegyék az oltást. Megjegyezte, „talán ez még belefér, bár ebben sem vagyok biztos”, mindenesetre jelezte, hogy ezt a vitát nemsokára lezárják.
Megjegyezte: úgy látja, hogy a magyarok még nem fogadják el, hogy a koronavírus ellen ugyanúgy kell oltás, mint amik ellen fiatal korban megkapjuk a kötelező oltást,
Hirdetésitt még nem tartunk.
Úgy folytatta: „A döntés most már nem a mi kezünkben van, a döntés az emberek kezében van. Nekünk annyi felelősségünk volt, hogy legyen vakcina, legyen oltópont” és jelezte, hogy év végére 17-18 millió dózisnyi vakcina lesz a raktárakban, tehát mindenki meg tudja kapni az első, második és harmadik oltását is.
Milyen esetben és kiknek lehet korlátozás?
Mivel még sok az oltatlan Magyarországon, és közöttük a járvány könnyebben terjedhet és így a súlyos esetek száma is nőhet, azt a kérdést tette fel a műsorvezető, hogy van olyan fertőzöttségi szám, amely mellett a kormány korlátozásokat vezet be?
Orbán Viktor leszögezte:
Nem szabad olyan korlátozást bevezetni, amit bárki igazságtalannak érez.
Úgy folytatta: „Az mégsem lenne helyes", ha az ország közel kétharmada be van oltva és őket érintené a korlátozás azért, mert a kisebb része az embereknek nincs beoltva. "Én azért nem vagyok híve a korlátozásoknak, meg a lezárásoknak, mert igazságtalan azokkal szemben, akik mindent megtettek azért, hogy ők szabadulhassanak a korlátozások alól."
Kijelentette:
A lezárás elsősorban a beoltottakat érintené, ezért a lezárás ellen érvelek az utolsó pillanatig, ameddig csak lehet.
Hozzátette: "Igaz, hogy ez egy járványügyi kérdés, nem a miniszterelnöknek kell eldönteni, hanem a szakembereknek, de egész addig, ameddig nem derül ki egy olyan helyzet, hogy a szakemberek számára egyértelmű, hogy most már lezárás, meg korlátozás kell, addig nem is lesz."
Sőt, ha lesz bármilyen korlátozás, akkor is inkább a védettségi igazolványhoz való visszatérést javaslom, ami különbséget tesz azok között, akik vállalták a felelősséget és beoltatták magukat és azok között, akik ne vállaltak ilyen felelősséget,írja a portfolio.hu
Végül azt mondta:
"Tehát azokat kell inkább korlátozni, akik nem oltatták be magukat és minél teljesebb, szabadabb életet kell adni azoknak, akik beoltatták magukat. Azt hiszem, hogy a méltányosság elve ezt követeli meg."