Elhunyt Tresz Zsuzsa, a Pécsi Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas művésze
Hosszan tartó, súlyos betegség után elhunyt Tresz Zsuzsa, Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező, a Pécsi Nemzeti Színház ikonikus alakja. A szomorú hírt a Pécsi Nemzeti Színház közölte.
Pályafutása és életútja
Tresz Zsuzsa a Pécsi Művészeti Gimnáziumban kezdte tanulmányait, ahol kerámia- és plasztikaművészetet tanult. Szakmai gyakorlatát a híres Zsolnay gyárban végezte, amely megalapozta kivételes kreativitását. Később a Bóbita Bábszínházban ismerkedett meg a bábozással, ahol 1981-től hivatalosan is a társulat tagja lett, és 1985-ben a bábstúdióban szerzett képesítést.
1987 és 1991 között a Pécsi Nyári Színház jelmeztervezőjeként dolgozott, majd 1990-től szabadúszóként alkotott. Számos emlékezetes darabhoz tervezett jelmezeket a Pécsi Nemzeti Színházban, amely munkásságának egyik fő színtere volt.
Elismerései és öröksége
Tresz Zsuzsa munkásságát számos szakmai díjjal ismerték el. 1993-ban a Nemzetközi Iparművészeti és Formatervezői Fesztiválon harmadik helyezést ért el. Egy évvel később a Zalaegerszegi Országos Színházi Fesztiválon megkapta a legjobb jelmez díját.
Pályafutásának csúcspontjaként 2017-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, amely elismerte több évtizedes, sokoldalú tevékenységét és lenyűgöző kreativitását.
Ikonikus alkotásai
HirdetésSzámtalan opera, balett, színdarab és film jelmezeit tervezte. Nevéhez fűződik a 2002-es Nemzeti Színház megnyitó előadásának, Madách Imre: Az ember tragédiájának jelmeztervezése. Munkássága során egyedi látásmódjával és kifinomult stílusérzékével vált a színházi világ meghatározó alakjává.
Emléke örökre velünk marad
Tresz Zsuzsa szakmai alázata, elhivatottsága és a tökéletes megoldásra való törekvése példaértékű volt mind kollégái, mind tanítványai számára. Távozása pótolhatatlan veszteség a színházi világ számára, de munkásságának öröksége tovább él az általa tervezett darabokban és jelmezekben.
Nyugodjon békében!