A BILD német lap orosz Telegram-oldalán jelent meg egy elemzés Julian Röpcke, a BILD rovatvezetője tollából. Röpcke arról elmélkedett, hogy mi várna Oroszországra, miután Vlagyimir Putyin valamilyen oknál fogva elhunyna. „A szakértők gyakorlatilag lehetetlennek tartják a Putyin távozása utáni békés átmenetet [a hatalom átadását] egy új államfőnek vagy demokratikus választásokat” – írja az újságíró. Ezt annak tulajdonítja, hogy az orosz elnök maga szorított ki minden demokratát és mérsékelt ellenzékit az országból. Jelenlegi támogatói pedig valószínűleg a törvényes hatalomváltás helyett, inkább egy erőszakos küzdelembe fognak belekeveredni.
Röpcke úgy véli, hogy Szergej Sojgu védelmi miniszter, Alekszej Miller Gazprom-vezér és Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezére éppen erre a célra hoz létre magán katonai egységeket. „Az FSZB, a Rosgvardia és a hadsereg is egyik vagy másik oligarcha és a rezsim befolyásos cinkosainak ellenőrzése alá kerülhet. Rendkívül valószínűtlen, hogy egy oldalra kerülnének” – véli a szakértő. „Kíméletlen hatalmi harcot” jósol Oroszországban, amely célzott merényletekben vagy polgárháborúhoz hasonló tömeges konfliktusban nyilvánulhat meg.
„Egy dolog világos: Putyin halálával biztosan nem lesz minden megoldva. [...] Erről az orosz diktátor maga gondoskodott” – zárja Röpcke.
Politikai végrendeletét készíti PutyinAz Európai Uniónak és Oroszországnak is alapvető érdeke lenne az együttműködés. Egyelőre azonban esély sincs a normalizálásra.
Putyin nemrég egy olyan törvényt alkotott, amely szerint további két elnöki ciklusa lehet – így legalább 2036-ig hatalmon maradhat, és valószínűtlennek tartják, hogy visszalép –, ám a betegségéről szól híreszteléseknek köszönhetően többen kezdtek el azon gondolkodni, hogy mi lesz, ha a 70. életévében járó elnök váratlanul meghal. A várható protokollt dr. Sarah Whitmore amerikai Oroszország-szakértő ismertette, írja az Index.
Whitmore elmondta, hogy az alkotmány szerint Putyin halálát követően ideiglenesen a miniszterelnök, Mihail Vlagyimirovics Misusztyin lépne a helyébe, ám három hónapon belül egy új választást kéne kiírni, hogy az oroszok megválaszthassák az új elnököt. Hivatalosan nincs megjelölve a regnáló orosz elnök utódja, azonban nagyon valószínű, hogy az ideális jelölt Szergej Sojgu jelenlegi védelmi miniszter lenne.Elég szkeptikus vagyok afelől, hogy lenne bármilyen egészségi problémája; már tudnánk róla. És ha van is neki, ez nem feltétlen jelenti azt, hogy ne tudna hatalmon maradni még évekig– közölte a protokoll szakértő.
[LAPOZAS](Kiemelt kép: Vlagyimir Putyin orosz elnök részt vesz a Krím Oroszország általi annektálásának nyolcadik évfordulója alkalmából rendezett koncerten a moszkvai Luzsnyiki stadionban 2022. március 18-án. Fotó:Mihail KLIMENTYEV / SPUTNIK / AFP)
Elképesztő pénzeket tárolhatnak az oroszok Európában: 100 milliárd dollárra rúghat Putyin vagyona
Nem meglepő módon az Oroszország elleni első nyugati szankciók direkt módon Vlagyimir Putyint célozták. Már pénteken megszületett a döntés, hogy zárolják az orosz elnök külföldön tartott vagyonát. Az eddigi ismereteink szerint a politikus egyébként dúsgazdag, te pontos vagyonát csak felbecsülni lehet.
Pénteken, az első nyugati szankciók között jelentették be, hogy befagyasztják Vlagyimir Putyin és Szergej Lavrov orosz külögyminiszter Európában tartott vagyonát. Ez elsőre jelképes lépésnek tűnhet, viszont a New York Times cikke szerint az orosz elnök elképesztő vagyonnal rendelkezhet, bár ennek jó részét "rejtve tartja". Míg hivatalosan Putyin évi 140 000 dollárt (46 378 forint) keres és csak egy kisebb lakás van a nevén, rejtett vagyonának értéke 100 milliárd dollár körül lehet. Ha ez az információ pontos, akkor az orosz elnök a világ 10 leggazdagabb emberének egyike.
A legfrissebb hírek, időrendben ITT!
A hatalmas vagyona egy részét Putyin nyilván Oroszországban tartja. Ezek közé tartozhat a tavaly a nemzetközi sajtóban ismertté vált, hivatalosan nem az elnök nevén lévő kastély. De hasonlóan mesés vagyontárgy Putyin, a becslések szerintem 100 millió dolláros tételnek számító jachtja is, amit németországban tároltak, de a háború kitörése előtt nem sokkal elhagyta a hamburgi kikötőt.
Emellett szinte biztosra vehető, hogy az orosz elnök európai bankokban is igen komoly vagyont halmozott fel. Persze kérdéses, hogy ebből direkt módon mennyi lehet hozzá köthető, tehát az is, mekkora részét zárolhatták most a hatóságok. Persze ugyanez vonatkozik ingatlanvagyonára is, az orosz milliárdosok ugyanis számos európai országban birtokolnak villákat, házakat és több mint valószínű, hogy az elnök ezek közül többet birtokol valamilyen strómanjain keresztül.