Bár Európában még régóta nincs, a fejlődő országokban még ma is bevett szokás a boszorkányüldözés. Legtöbbször idős asszonyokat vádolnak meg azzal, hogy rontást küldtek a falura.
Indiában néhány nappal ezelőtt lefejeztek egy 63 éves asszonyt – írta meg a BBC. Purni Orang-ot boszorkánysággal vádolták, őt hibáztatták a települést sújtó betegségért. A rendőrség 16 embert vett őrizetbe, akiknek közük van az asszony meggyilkolásához, köztük 9 nőt.
A letartóztatások után a falubeliek egy csoportja tiltakozást szervezett a rendőrség előtt.
„Purni boszorkány volt, gonosz varázslatokkal sújtotta az ellenségeit, vagyis indokolt volt a meggyilkolása” – mondta az egyik lakos.
A helyi rendvédelmi szervek szerint az elmúlt hat évben a környéken 90 embert, többségében nőket fejeztek le, égettek el élve vagy szúrták agyon hasonló vádak miatt.
Egy indiai sportolót, Debjani Borát korábban azzal vádolták meg, hogy halottakat tud feltámasztani, ezért a helyiek eszméletlenre verték.
Napjainkban is létezik
A legtöbbnek azt hiszik, hogy a boszorkányüldözés az 1600-as években élte a virágkorát, majd a 18. századra lecsengett, valójában viszont napjainkban is problémát jelent – írja a New York Times.
Az ENSZ becslései szerint Afrikában, Latin-Amerikában és a Csendes-óceán egyes térségeiben minden évben ezreket ölnek meg boszorkányság vádja miatt, és milliókat vernek meg és száműznek ugyanezen okból.
A boszorkánynak hitt emberek elleni támadások a fejlődő országokban a leggyakoriabbak, ahol bűnbakot keresnek a szegénység miatt. Néhány közösségben boszorkányvadász férfiakat is alkalmaznak, amely egy magas presztízsű „munka”.
A vádlottak között ötször több a nő, „bűneik” miatt gyakran meg is erőszakolják őket.
Afrikában különösen komolyan veszik a boszorkányságot, és erősen hisznek a fekete mágiában. Szváziföldön 2013-ban megszabták, hogy milyen magasra repülhetnek a boszorkányok.
Az új „légiközlekedési törvény” értelmében senki nem repülhet a seprűjével 150 méternél magasabbra, különben veszélyezteti a repülőgépek biztonságos közlekedését.
Tanzániában 2014-ben több, mint hétszáz „boszorkányt” öltek meg. A helyiek bármely tragikus esemény után, például ha valakit megöl egy vadállat, vagy betegség végez egy gyermekkel, bűnbakot keresnek, jellemzően egy idős asszonyt.
Veszélyben az albínók
Az országban az albínók sincsenek biztonságban. Egy hiedelem szerint az albínó emberek szervei gyógyító erővel bírnak, ráadásul szerencsét és gazdagságot is hoznak. Ezért úgy vadásszák őket, mint máshol az állatokat.
Nem csak megcsonkítják, de csontjaikért meg is ölik az albínókat, melyet 5000 dollárért árulnak. Egy „komplett” gyerek 75 ezer dollárt ér.