Még nagyon sok félinformáció kering a köztudatban a cukorbetegségekre járó adókedvezményekkel kapcsolatosan. Ebben a cikkben tüzetesen összefoglaljuk, hogy pontosan milyen cukorbetegségekre lehet igénybe venni az adókedvezményt, azt is megmondjuk, hogy mennyi jár és tájékoztatást kapsz arról, hogyan igényelheted a diabetes betegség után járó adókedvezményt,írja a palyazatfigyelo.org
Nem érdemes veszni hagyni ezt a pénzt, mert éves szinten jelentős összegről van szó! Félelmet keltő neve van ennek az adókedvezménynek a jogszabálynak, ugyanis úgy szerepel, mint : súlyos fogyatékosság adókedvezménye, az szja törvényben személyi kedvezmény néven találod meg. Megtalálhatóak a cukorbetegség (diabétesz) egyes fajtái is, a támogatott betegségek között.
A cukorbetegség után kinek jár adókedvezmény? Első lépésként az orvosi papírjaidban nézd meg, hogy az orvosod , melyik BNO-kód szerint állapította meg az orvosod cukorbetegségedet, utána pedig a listában nézz utána, hogy szerepel-e a listában a BNO-kódod. Ha megtaláltad, akkor igen, neked is jár az adókedvezmény a cukorbetegségedre, de amennyiben nincs a listban, akkor nem lehetsz jogosult adókedvezményre.
Érdemes átnézned a teljes betegség listát, lehet, hogy akár másodlagos szövődményként benne lehet valamelyik betegséged. A cukorbetegségek közül ezekre a BNO-kódokra jár az adókedvezmény
12. Az endokrin és anyagcsere betegségek közül: I. típusú diabetes E10 Inzulin-dependens cukorbetegség E100 Inzulin-dependens cukorbetegség comával E101 Inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal E102 Inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel E103 Inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel E104 Inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel E105 Inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel E106 Inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel E107 Inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel E108 Inzulin-dependens cukorbetegség k.m.n. szövődményekkel E109 Inzulin-dependens cukorbetegség szövődmények nélkül Szövődményekkel járó II. típusú diabetes E11 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség E110 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség comával E111 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség ketoacidosissal E112 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség veseszövődményekkel E113 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség szemszövődményekkel E114 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség idegrendszeri szövődményekkel
E115 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség perifériás keringési szövődményekkel E116 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség egyéb megnevezett szövődményekkel E117 Nem-inzulin-dependens cukorbetegség többszörös szövődménnyel
Külön orvosi igazolást is kell kérned! Nem elegendő az ambuláns lap az adókedvezmény igényléséhez, hanem kell erről kérned külön orvosi igazolást is. Ez egy olyan formanyomtatvány, amin rajta lesznek a személyi adataid és a betegségre vonatkozó néhány információ. Az igazolást Neked kell kérned, nem adják ki automatikusan.
[LAPOZAS]Kiadhatja az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolást: • szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa • a jogosultságot megállapító orvosi dokumentáció (a leleteid, ambuláns lapok) alapján pedig a háziorvosod is. A betegek tapasztalatai alapján ehhez a témához kétféle orvosi hozzáállás van: 1. Ha szerencséd van akkor a orvosod ismeri az eljárást, előveszi a nyomtatványt, kitölti és odaadja. 2. A másik lehetőség, hogy az orvosod dokid nem érti,hogy mit akarsz tőle, mert még nem találkozott hasonló kéréssel, és közli, hogy ő nem könyvelő vagy adótanácsadó. Ha a kezelőorvosod elzárkózik az igazolás kiadása elől, akkor érdemes felkeresni a háziorvost, ha ő sem jártas a témában, akkor még mindig lehet fordulni a a szakorvosodhoz. Abban az esetben, ha az orvosnak nincs megfelelő formanyomtatványa, akkor le tudod tölteni, és már felkészülten tudod az orvost felkeresni.: orvosi_igazolas_sulyos_fogyatekossag_adokedvezmenyhez
Mennyi adókedvezmény jár a cukorbetegség után? Évente változik a betegségekre járó adókedvezmény összege , a minimálbér alakulásától függően. Mindig az aktuális minimálbér 5%-a, az adókedvezmény havi összege. A minimálbért évről-évre emelik , ennek függvényében növekszik az adókedvezmény is . Ne a szakmai garantált bérminimumot nézd, hanem a minimálbért. és a bruttó összeg a számítás alapja! A súlyos fogyatékosság adókedvezménye 2017-ben:
127 500 Ft * 5 %= 6375 Ft Havonta 6375 Ft adókedvezmény jár. 2017-ben, ez éves szinten már 76500 Ft !
A súlyos fogyatékosság adókedvezménye 2018-ban:
138 000 Ft * 5 %= 6 900 Ft
Tehát havonta 6 900 Ft adókedvezmény jár. Ez éves szinten már 82 800 Ft!
Nem dolgozol egész évben, csak pár hónapig? Azokra a hónapokra lehet igénybe venni a cukorbetegségekre járó adókedvezményt, amelyik hónapokban a betegség fennáll, nem csak azokra a hónapokra, amikor dolgozol!
[LAPOZAS]Például XY 20 éve cukorbeteg, csak nyáron volt munkája 3 hónapra 2016-ban,és a fennmaradó 9 hónapra semmilyen jövedelemmel nem rendelkezett. A munkahelyén az adókedvezményt 3 hónapig tudta évközben igénybe venni, mi lesz most a fennmaradó 9 hónappal? Vissza lehet igényelni az adóbevallás beadásakor, a fennmaradó 9 hónapnyi kedvezményt , de csak a levont szja-ból! Érdemes az adóbevallást már februárban beadni, mert, az adóbevallás beadását követő 30 napra utal a NAV, így már márciusban megkaphatod az adóvisszatérítést.
Hogyan igényelheted a cukorbetegség (diabetes) utáni adókedvezményt? Lehetőséged van arra, hogy a súlyos fogyatékosság után járó adókedvezményt évközben a fizetésednél vegyék figyelembe . Így magasabb lehet a nettó béred minden hónapban. Ehhez januárban szükséges egy adóelőleg-nyilatkozatot kitöltése a munkahelyeden. Év közben bármikor módosítható ez a nyilatkozat, mert előfordulhat, hogy valaki meggyógyul , ilyen esetben írásban feltétlenül jelezni kell a munkáltatónak és azonnal le kell mondani az adókedvezményt!
Például dönthetsz úgy is, hogy nem kéred évközben a betegséged adókedvezményét, hanem majd egyösszegben az adóbevallásnál igényled vissza, mert akkor is jól jöhet egy nagyobb összeg.
Ha már évekkel ezelőtt diagnosztizálták a betegséged, de Te csak most szereztél tudomást az adókedvezményről, akkor lehetőség van módosítani a korábbi évek adóbevallásait önellenőrzéssel, és vissza tudod igényelni az adót.
Jelenleg ezt megteheted a 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011. évekre a határidő pedig : 2017. december 31. Családi adókedvezménnyel együtt igénybe vehető-e a súlyos fogyatékosság adókedvezménye? Nem zárja ki egymást a családi adókedvezmény és a betegségek után járó adókedvezmény, együtt is jár, viszont az adókedvezményeknek van egy bizonyos sorrendje. – először a családi adókedvezményt kell igénybe venni, aztán – ha még marad szja-d, akkor abból még levonható a cukorbetegség adókedvezménye is. Ingatlan bérbeadás adójából igényelhető-e a cukorbetegség adókedvezménye?
Igen, igényelhető, de figyelemmel az előbb leírtakra. A fizetendő személyi jövedelemadóból először: – az első házasok adókedvezményét kell levonni , ha jár neked, – aztán a családi adókedvezményt , ha jár neked, – és a maradék adóból lehet a cukorbetegség miatt járó súlyos fogyatékosság kedvezményét érvényesíteni. Ha év közben már figyelembe vették a betegségre járó adókedvezményt, a munkabérednél, abban az esetben, az ingatlan bérbeadás adózásánál, már nem lehet még egyszer igénybe venni!