Meghalt Tolnai Ottó – A kortárs magyar irodalom egyik legnagyobbja 84 éves volt
Gyászol a magyar irodalom: elhunyt Tolnai Ottó, a vajdasági magyar irodalom meghatározó alakja, Kossuth-díjas író, költő, műfordító. A hírt a családja erősítette meg csütörtök este. Tolnai Ottó 84 éves volt.
Egy élet az irodalom szolgálatában
Tolnai Ottó 1940. július 5-én született Magyarkanizsán. Már fiatalon, a zentai magyar gimnázium tanulójaként is publikált, 1955 és 1959 között jelentek meg első írásai. Az Újvidéki Egyetemen magyar nyelv és irodalom szakon végzett, majd a Zágrábi Egyetemen filozófiát hallgatott.
1963-ban jelent meg első verseskötete Homorú versek címmel, amely azonnal felhívta magára a figyelmet. Az irodalmi életben hamar meghatározó szereplővé vált: a Symposion művészeti mellékletének egyik szerkesztője volt, majd 1964-től aktívan részt vett az Új Symposion irodalmi, művészeti folyóirat megalapításában, amely a vajdasági magyar értelmiség egyik legfontosabb fórumává vált.
1969 és 1974 között az Új Symposion főszerkesztőjeként irányította a lapot. Később két évtizeden át az Újvidéki Rádió művelődési műsorait szerkesztette, tovább gazdagítva a délvidéki magyar kultúrát.
Nemzetközi elismerés, mély magyar gyökerek
Tolnai Ottó 1966-tól a Jugoszláv Írószövetség tagja volt, sőt, annak utolsó elnöki tisztét is betöltötte. 1990-től a Magyar Írószövetség tagjaként vett részt a hazai irodalmi közéletben.
Pályája során számos rangos elismerésben részesült: többek között megkapta a Híd-díjat, a József Attila-díjat, a Radnóti-díjat, a Weöres Sándor-díjat, az Artisjus Nagydíjat, a Vilenica-díjat, a Köztársasági Elnök Aranyérmét, és 2007-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.
Műveit több nyelvre, köztük németre, franciára és szerbre is lefordították, így életműve túlmutatott a magyar nyelvű kultúrán, és nemzetközi szinten is elismerést váltott ki.
Tolnai Ottó távozásával egy korszak zárul le a magyar irodalomban. Művei, gondolatai és szellemisége azonban velünk maradnak.Nyugodjon békében.