Gyász: Meghalt Szalai Györgyi
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) közleményben emlékezett meg Szalai Györgyiről, a magyar dokumentum- és játékfilmes irányzat kiemelkedő alakjáról. Szalai Györgyi, aki a Budapesti Iskola meghatározó egyénisége volt, 2024. november 25-én elhunyt. Az MMA által kiadott közlemény hangsúilyozta, hogy szakmai pályafutása és művészeti tevékenysége elválaszthatatlanul összefonódott alkotótársa és társa, Dárday István munkásságával.
Korai évek és pályakezdés
Szalai Györgyi 1940. augusztus 31-én született Kispesten. Filmes pályafutása nem volt zökkenőmentes. 1963-ban jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol megismerte Dárday Istvánt, aki nemcsak alkotótársa, hanem az életben is társa lett. A főiskoláról azonban a második év végén eltávolították, így alkalmi munkákból tartotta fenn magát, miközben filmnovellákat írt, és kisebb megbízásokat kapott a filmgyárból.
Szakmai sikerek
Az 1970-es évek elején Dárday Istvánnal közösen alkotott filmjei, mint a Nyugodtan meghalni (1970) és a Miheztartás végett (1971), szakmai figyelmet keltettek. Az alkotópáros 1973-ban jelentős dokumentumfilmes sorozatot készített Nevelésügyi sorozat címmel, amely öt, másfél órás filmet foglalt magába. Ezek a filmek a magyar társadalom és oktatási rendszerek valóságát tárták fel könyörtelen és hiteles módon.
Az 1974-ben bemutatott Jutalomutazás című játékfilm nemzetközi sikert aratott, és elnyerte a Balázs Béla-díjat, a Filmkritikusok díját, valamint a Mannheimi Fesztivál fődíját. Szalai Györgyi dokumentumfilmes munkái közül kiemelkedett Az egyedi eset természetrajza (1975), amely a Jutalomutazás alaptörténetét mutatta be.
A Budapesti Iskola meghatározó alakja
Az 1970-es évek második felében Szalai Györgyi és Dárday István neve összeforrt a Budapesti Iskola dokumentum-játékfilmes irányzatával. 1977-ben készítették el a Filmregény – Három nővér című alkotásukat, amely ismét szakmai elismeréseket hozott számukra. Szalai Györgyi ezen időszakban társrendezőként és forgatókönyvíróként más alkotók projektjeiben is közreműködött.
Kulturális és művészetszervezői tevékenysége
A rendszerváltás után Szalai Györgyi Dárday Istvánnal új formában folytatta művészeti teékenységét. Az 1989-ben újranyitott Mozgókép Innovációs Társulás (M.I.T.) vezető szerepet töltött be a dokumentumfilmek társadalmi forgalmazásában. Az 1990-es években jelentős filmeket készítettek, mint a Nyugattól keletre, avagy a média diszkrét bája (1993) és a Tükröződések (1998).
Emlékének megőrzése
A kétezres években Szalai Györgyi és Dárday István művészete a környezetvédelmi témákra és a nemzeti identitás kérdéseire helyezte a hangsúlyt. 2006-ban bemutatott alkotásuk, Az emigráns – Minden másképp van, Márai Sándor utolsó éveit dolgozta fel, és a közönség és a szakma egyaránt nagyra értékelte.
Szalai Györgyi halálával a magyar filmművészet egy meghatározó alakját veszítette el, akinek munkássága még hosszú ideig hatással lesz a hazai kulturális életre.