Borzalmas hír jött– éjszaka örökre lehunyta szemét… Gyászba borult az egész MAGYARORSZÁG!hatalmas név távozott közülünk!
Elhunyt Kun György, az auschwitzi ikerkísérletek utolsó magyar túlélője
2025. február 5-én, 93 éves korában elhunyt Kun György, az auschwitzi koncentrációs tábor hírhedt ikerkísérleteinek utolsó magyar túlélője. A Szombat.hu értesülése szerint hozzátartozói az Óbudai zsidó temetőben búcsúztatták.
Egy gyermekkor, amelyet elloptak
Kun György 1932 januárjában született Vállajon, öccse, Pista, ugyanazon év decemberében látta meg a napvilágot. A testvérpár Székesfehérváron járt elemi zsidóiskolába, de a zsidótörvények miatt nem mehettek gimnáziumba, ezért polgári iskolába kerültek. Már ekkor megtapasztalták az antiszemitizmus kegyetlenségét.
"Azt mondták: »Te büdös zsidó! Kinyírunk!« (…) meg akartak verni, de akkor még jól futottam, és haza tudtam szaladni." – idézte fel Kun György egy 1999-ben adott interjújában.
A család 1944-ben először a seregélyesi gettóba, majd a székesfehérvári téglagyárba került, innen deportálták őket Auschwitz-Birkenauba. A marhavagonokba zsúfolt emberek nem sejtették, mi vár rájuk. A tábor bejáratánál Josef Mengele, az SS hírhedt orvosa várta a foglyokat, és néhány pillanat alatt döntött életről és halálról.
"Mi, négyen egymás mellett mentünk. Az öcsémmel majdhogynem egyforma magasak voltunk, és egyforma ruhát viseltünk. Anyám fogta a kezünket, apám ment mellettünk. Apámat elválasztották tőlünk: őt jobbra küldték. Akkor még nem tudtuk, hogy ez mit jelent."
![](https://mazsihisz.hu/files/public/filecache/ma__medialibrary_media/226/13226/800x3000xrated/kungyorgy1.jpg)
Mengele, meglátva a hasonló külsejű fiúkat, egyetlen kérdést tett fel az édesanyjuknak:
– Zwillinge? (Ikrek?)
![](https://magyarnarancs.hu/data/articles/274/2745/article-274591/Kun_Istvan_es_Gyorgy_focuspoint_768x432.jpg)
Az asszony nem tudott németül, de ösztönösen igent mondott. Ez a válasz mentette meg a két testvér életét.
Az ikerkísérletek poklában
Mengele számára az ikrek különösen értékesek voltak – orvosi kísérleteinek "élő laboratóriumai". Az így kiválasztott gyerekeket elkülönítették, és embertelen vizsgálatoknak vetették alá.
Kun György és öccse is az ikercsoportba került, pedig valójában nem voltak ikrek. A magyar zsidó ikrekre felügyelő 28 éves Spiegel Ernő – aki maga is iker volt – rájött erre, de elhallgatta az igazságot. Felszólította őket, hogy onnantól fogva mindig vallják magukat ikreknek.
Gyuri az A-14321, öccse, Pista pedig az A-14322 tetoválást kapta.
"Mi ketten különösen féltünk, mivel nem voltunk igazi ikrek. Ezt csak Spiegel és néhány másik gyerek tudta. Ha kiderül, akkor vége az életünknek."
A gyermekek napjai állandó rettegésben teltek. A tábor orvosai fényképezték, röntgenezték, vizsgálták minden porcikájukat, hajukat és szemüket is analizálták. Fájdalmas injekciókat kaptak, gyakran vettek tőlük vért.
A gyerekek számára a legnagyobb veszélyt az jelentette, hogy ha egy kísérlet sikertelennek bizonyult vagy a gyermek túlságosan legyengült, azonnal a gázkamrába küldték.
Kun György és öccse egy hajszálon múlt, hogy életben maradtak.
Hirdetés1944 telén dr. Heinz Thilo, Mengele helyettese, a legkisebb ikrek közé sorolta őket, és egy külön barakkba záratta őket. A többi gyermekkel együtt tudták, hogy másnap a gázkamrába kerülnek.
Spiegel Ernő azonban közbelépett.
A "kápó" életét kockáztatva sikerült elérnie, hogy Mengele értesüljön a kivégzésükről. Mengele – aki a "kísérleti anyagát" féltette – visszavonatta a parancsot.
Spiegel a halál torkából mentette ki a gyermekeket.
A felszabadulás és a hazatérés
Amikor 1945 januárjában az orosz csapatok felszabadították Auschwitzot, Spiegel Ernő vezette a gyermekek egy csoportját Magyarország felé. Csapnál váltak szét, kisebb csoportokban folytatták útjukat.
Kun György édesanyját Auschwitzban meggyilkolták, apja újra nősült. Gyuri Budapestre került, míg öccse, Pista 1956-ban az Egyesült Államokba emigrált, ahol később betegségben elhunyt.
Az utolsó túlélő távozott
Kun György gépésztechnikusként dolgozott, egy lánya és két unokája született. Élete végéig Budapesten élt, és fáradhatatlanul mesélt a múltról.
"Nem akartam, hogy elfelejtsék, mi történt velünk."
2025. február 5-én, 93 éves korában elhunyt. Az Óbudai zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra.
Spiegel Ernő és az auschwitzi magyar ikrek története hamarosan a vásznon
Az amerikai filmipar 2025-ben mutatja be azt a dokumentumfilmet, amely Spiegel Ernő és az auschwitzi magyar zsidó ikrek történetét dolgozza fel. A film új megvilágításba helyezi a táborok borzalmait, és emléket állít azoknak a gyermekeknek, akik Mengele kísérleteit túlélték.
Kun György halálával egy korszak lezárult – de az emlékezés felelőssége ránk maradt.
🕯 Emlékét örökké őrizni fogjuk.