Évről évre, amikor a legélhetőbb városok listája elkészül, Bécs mindig az első helyek egyikén szerepel. Ha egy kicsit gyengébb évet zárnak, akkor a második helyen vannak, és még különösen rossz évben is biztosan a dobogón maradnak. Néha elgondolkodom, hogyan érik el ezt (persze évente egyszer, amikor az adott évi rangsor megjelenik).
Például úgy, hogy Bécsben nemcsak távfűtés működik, hanem távhűtés is. Ez a rendszer folyamatosan bővül, és a Wien Energie most indította el eddigi legnagyobb és legerősebb távhűtő központját a bécsi főpályaudvaron. Itt már 2013-ban megnyitották az első távhűtő központot, amely öt kompressziós hűtőberendezéssel működik, amelyek ráadásul zöld áramot használnak. Mostantól a hűtési kapacitásuk 26 megawatt, amivel Ausztria legforgalmasabb vasútállomását és környékének számos irodáját, szállodáját és lakását hűtik.
A Wien Energie a főpályaudvari távhűtő központon kívül még hat ilyen egységet üzemeltet, és egy ellátási gyűrűt is épített a városközpont köré, amely két távhűtési központot és a hozzájuk tartozó csőhálózatokat köti össze. Összesen harminc kilométernyi távhűtő csővezetékkel mintegy 200 épületet hűtenek, és csak a főpályaudvari távhűtő központ teljesítménye közel 7000 légkondicionáló hűtési teljesítményének felel meg.
Magyarországon jelenleg is vannak fejlesztések a távhűtési rendszerek terén, de ezek még nem annyira elterjedtek, mint például Bécsben. Az ilyen fejlesztések megvalósítása számos tényezőtől függ, mint például az energiahatékonysági célok, a fenntarthatósági törekvések, valamint a gazdasági és technológiai feltételek.
A magyarországi városokban az ilyen jellegű fejlesztések megvalósítása érdekében fontos lenne:
Konkrét időpontot nehéz megjósolni, de a fenntarthatósági és energiahatékonysági célok elérése érdekében várhatóan egyre több ilyen jellegű fejlesztés valósulhat meg a következő években Magyarországon. Az ilyen projektek sikeréhez elengedhetetlen a megfelelő politikai támogatás, a finanszírozási források elérhetősége és a technológiai innováció.