A hétvégi összesített adatokat közöljük. A beoltottak száma 6 374 293 fő, közülük 6 120 914 fő már a második, 3 735 329 fő pedig már a megerősítő harmadik oltását is felvette. Az elmúlt három napban 33 716 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 1 650 562 nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Az elmúlt három napban elhunyt 234 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 41 975 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 1 377 097 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 231 490 fő. 4919 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 168-an vannak lélegeztetőgépen. A fertőzések 94%-át már az omikron okozza. Az elmúlt napokban is több tízezren vettek részt az oltási akción. 124 ezren már a negyedik oltást is felvették.
Februárban is lesz minden csütörtökön, pénteken, és szombaton oltási akció a kórházi oltópontokon. Az oltásra továbbra is kiemelten várjuk az oltatlanokat és azokat is, akiknek már 4 hónapnál régebben kapták meg a korábbi oltásukat. A megerősítő oltás mindenkinek javasolt, aki már 4 hónapnál régebben kapta meg az előző oltását. A harmadik oltás felvételével ismét 80-90%-ra emelhető a védettség. A központi oltópontokon továbbra is öt vakcina közül lehet választani. Emellett a háziorvosok is folytatják az oltásokat. Bővebben a februári oltási akcióról:
A ZOE COVID Symptom Study nevű applikáció segítségével a britek összeszedték, melyek az omikron variánssal megfertőződött koronavírusos betegek leggyakoribb tünetei.
A megkérdezettek csupán fele produkálja már csak a koronavírus három klasszikus tünetét: a lázat, a száraz köhögést és a szag- illetve ízvesztést.
Kiemelték, a legtöbb tünet nagyon hasonlít a megfázásos megbetegedéséhez – főleg az oltottaknál.
Az omikron egyéb tünetei közé tartozik még egyébként a rekedtség, a hidegrázás, a láz, a mellkas- és a szemfájdalom is.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő arról egy svájci tanulmány alapján, hogy mekkora jelentősége van a maszkviselésnek, különösen az FFP2 maszkoknak.
"Egy kis kvantitatív szemlélet: hány darab vírus jelent fertőzési veszélyt és mi a helyzet az egyes életszituációkban? Plusz, amiről a magyar Kormány teljesen megfeledkezett: az FFP2 maszkok fontossága
A Schweizerische Medizinische Wochenschrift című svájci orvosi szaklap 2022 január 3-i számában megjelent cikkben az egyes variánsok kritikus dózisai (az a vírus darabszám, amely a szervezetbe jutva már nagy valószínűséggel fertőzést idéz elő) az alábbiak:
A vad típusú vírus esetén minden 1000 fertőzöttből 1 szuperterjesztő, a delta esetén minden 30-ból 1, az omikron esetén pedig minden 10-20-ból 1 ilyen személy lehet. Legtöbb helyzetben a sebészi maszk már nem elegendő, hanem FFP2 maszk lenne kívánatos.
Az alábbi táblázatban vázolt élethelyzetek számítógépes modellje megadja, hogy mire lehet számítani sebészi maszkban (hacsak másképp nincs feltüntetve) normál vagy hangos beszéd mellett. ACH = óránkénti légcserék száma az adott helységben. OK=a kritikus dózis alatt; kritikus=a kritikus dózis környékén, nagyon kritikus=a kritikus dózis duplájánál.
Hivatkozás: Riediker M, Briceno-Ayala L, Ichihara G, Albani D, Poffet D, Tsai DH, Iff S, Monn C. Higher viral load and infectivity increase risk of aerosol transmission for Delta and Omicron variants of SARS-CoV-2. Swiss Med Wkly. 2022 Jan 6;152:w30133. doi: 10.4414/smw.2022.w30133.