A NATO megvédi szövetségeseit, 90 ezer amerikai katona is Európában van már.
Az orosz-ukrán háború európai továbbterjeszkedésének minimális az esélye a politikusok és elemzők szerint, de úgy tűnik, hogy egyetlen forgatókönyvet sem akarnak megfontolás nélkül hagyni a jelenleg még elég zűrzavaros helyzetben.
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter az ABC News február 24-i esti műsorában például arról beszélt, hogy Putyin elnök Ukrajnán túlra is vetheti tekintetét. Az orosz tüzérség a fehérorosz-lengyel határon is gyülekezik, ami mindenkit óvatosságra kell intsen.
„Az egy lehetőség, hogy Putyin Ukrajnánál is tovább lép?”
– tette fel a kérdést a műsorvezető, mire Blinken ezt a szűkszavú, mégis nyugtalanító választ adta:
„Igen, ez egy lehetőség.”
Az amerikai külügyminiszter Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Romániát is megnevezte, viszont ugyanakkor kiemelte, hogy a felsorolt államokkal szembeni agresszió a NATO-val való ujjat húzást jelentene.
Ez pedig automatikusan az USA, az Egyesült Királyság, Franciaország, Kanada és a 30 országból álló teljes katonai szövetség határozott és összehangolt fellépését vonná maga után. Blinken tehát a NATO alapító szerződésének 5. cikkére hivatkozott, amely szerint egy NATO-szövetséges elleni támadást mindenki elleni támadásként fog kezelni a szövetség. Jelenleg 90 ezer amerikai katona tartózkodik Európában.
Az orosz erők összevonása a fehérorosz Breszt közelében, 15 kilométerre a lengyel határtól feltehetőleg csak elővigyázatossági intézkedés lehet, hiszen Putyinék nem szeretnék, ha a nyugati hatalmak mégiscsak meglepnék őket abból az irányból.