Negyven-ötven éves kor körül gyakori, hogy a bőrön sárgás, barnás pigmentfoltok jelennek meg. Hogyan késleltethetjük megjelenésüket és mit tehetünk, ha már megjelentek a foltok?
Mitől alakulnak ki?
Az időskori- vagy öregségi foltok (lentigines seniles) a bőr jóindulatú pigmentzavarát jelentik, és elsősorban a bőr napsugárzásnak erősen kitett területein jelentkeznek. Az öregségi folt a hiperpigmentáció egy formája, ilyenkor a melanin – a bőrben található pigment – túltermelődik és sötét foltokat, valamint egyenetlen bőrtónust eredményez. Általában a kezeken, arcon és a dekoltázson láthatóak ezek az apró, lapos felületű, elsötétedett bőrfoltok.
A hatvanas korosztályban szinte mindenkinek vannak foltjai, aminek az az oka, hogy az évek során a bőr “UV-számlája” egyre telítődik. Mindezek miatt a pigmentfoltok megjelenése gyakran csökkenti az önbizalmat is, mivel megjelenésük egyértelműen az öregedéshez köthető.
Öregségi foltok kialakulásának megelőzése
A genetika itt is fontos befolyásoló tényező: ha a szülő vagy szülők öregségi foltokkal rendelkeztek, nagyobb esély van arra, hogy a következő generációk esetében is megjelenik a bőrprobléma. Ez abból a szempontból jó hír, hogy “előre tudunk készülni”. A barnás foltok megjelenését némileg késleltethetjük, ha már fiatal korban figyelmet fordítunk a megfelelő bőrápolásra.
Nem nehéz belátni, hogy ha a foltokat az UV-sugárzással való telítődés okozza, akkor a fényvédelem az első számú teendő. A kritikus területekre (dekoltázs, kézfej, arc) tanácsos naponta fényvédő, hidratáló krémet felvinni, napozásnál pedig magas faktorszámú naptejjel védeni a bőrt. A fényvédelem mellett jó szolgálatot tesznek a retinoidok, amelyek az A-vitamin származékai.