Az ORFK a sorozat-bűncselekmények elkövetőinek minél hatékonyabb felderítéseérdekében hozta létre az országos bűnügyi koordinációs tevékenységet. Ennekkeretében az egész ország területén folytatott nyomozások adatait vetik össze. 2019-ben 73, az ország több megyéjét érintő sorozatban folyt összehangolt nyomozás,aminek eredményeként a rendőrök 1314 bűncselekményt bizonyítottak, és 224személyt fogtak el.
A 73-ból 5 bűncselekmény-sorozatban hivatkoztak a tettesekkülönböző szolgáltatókra, míg 14 sorozatban kifejezetten telefonon, vagy internetenkeresztül követték el a csalásokat.Az elmúlt egy évben az adathalászat volt az egyik leggyakoribb és leginkább növekvőtendenciát mutató online támadástípus Magyarországon (23 %-a támadásoknak). Acsalók jellemzően egy-egy kiemelt időszakhoz kapcsolódóan folytattak és folytatnakilyen jellegű kampányokat, amelyek során leginkább szenzitív adatok és a pénzmegszerzése a fő cél. Ezt a kiberbűnözői módszert leggyakrabban valamely jólbejáratott márka, vagy sok esetben állami cég, közműszolgáltató, pénzügyi szolgáltatónevében, azok arculati elemeit felhasználva, lemásolva alkalmazzák. A NemzetiKibervédelmi Intézet minden esetben a prevencióra hívja fel a figyelmet.A Nemzeti Kibervédelmi Intézet rendszeresen készít tudatosító anyagokat és publikálnemzetközi IT biztonsági híreket, amelyeket minden esetben közzétesz online felületein, így azok megtekinthetők az Intézet honlapján (https://nki.gov.hu/) ésközösségi portálos felületein.Gyakori a Magyar Posta nevében érkező adathalász üzenet.
A társaság ezért afigyelmeztetésre és a megelőzésre helyezi a hangsúlyt – emelte ki a vállalat szóvivője.Panulin Ildikó elmondta: „a Posta nevében általában nyereményjátékot ígérnek, vagycsomag érkezését jelzik. Ezekben az esetekben az azonnali figyelmeztetést, afolyamatos edukációt, illetve az érzékenyítést tartjuk célravezetőnek, és örömmeltapasztaljuk, hogy ügyfeleink egyre tudatosabbak, éberebbek, és felismerik a gyanúraokot adó jellemzőket, az adathalászatot vagy egyéb csalási kísérletet.”A Posta a rendőrséggel közösen egy, az adathalász üzenetek felismerésében segítőinfografikát készített, amely hamarosan országszerte a több postán is látható lesz,illetve a saját internetes felületeiken is közzéteszik.A szolgáltatók nevében elkövetett csalások másik, hagyományos formája, amikorszemélyesen jelennek meg csalók az ügyfeleknél, és a szolgáltató nevében próbálnakpénzt szerezni.Kreitner Krisztina, a Magyar Víziközmű Szövetség szóvivője elmondta, hogy aszolgáltatók munkatársai mindig jól beazonosíthatók, céges logóval ellátottmunkaruhát viselnek, valamint a gépjárműveken is jól látható az adott szolgáltatólogója és neve.
[LAPOZAS]
A munkatársak rendelkeznek céges igazolvánnyal, és amennyibensoron kívüli ellenőrzésre érkeznek, akkor is van náluk céges nyomtatvány,jegyzőkönyv. A szóvivő kiemelte: a vízművesek nem házalnak. Lakásban, esetimintavételt, vagy belső csatornahálózat tisztítást csak és kizárólag megrendelésrevégeznek, előre egyeztetett időpontban. Amennyiben azt érzi a fogyasztó, hogy valamiszokatlan, a szolgáltató munkatársa előzetes értesítés nélkül érkezett, érdeklődjön azadott szolgáltató központi ügyfélszolgálati számán az ellenőrzésről!Az ilyen bűncselekményeket éberséggel előzheti meg. Amennyiben arragyanakszik, hogy csalók próbálnak bejutni otthonába, hívja azonnal a rendőrséget 112-es telefonszámon!