Private Military Company (PMC), azaz katonai magáncég. Több mint 1.000 ember jelentkezett már Magyarországon Bagjos Richárd katonai magánvállalatához (PMC), aki először tavaly júliusban jelentette be, hogy veszélyes területekre szeretne kivinni egy dubai központú cég megbízásából zsoldosokat. A bejelentést vegyes reakciók követték, a Portfolio a napokban leült beszélgetni a biztonsági szakemberrel, hogy többek közt ezekről, illetve a PMC-vel kapcsolatos konkrét terveiről kérdezzen. – írja a portfolio.hu
Borítóképen: SAS Land Rover (forrás: commons.wikimedia.org, szerző: AlfvanBeem)
Mielőtt még belefognánk, tisztázzuk, hogy mit is jelent a katonai magéncég, milyen feladatai vannak/lehetnek, és milyenek nem! A katonai magánvállalatok olyan szolgáltatásokat nyújtanak, mint kiképzés, hírszerzés egyes feladatai, a logisztika és/vagy a konfliktuszónán belüli biztonság szavatolása. Általában nem vesznek részt közvetlenül harcban, és sosem vezethetnek katonai alakulatot.
[LAPOZAS]Tevékenységét a megbízójával történt szerzőséa alapján végzi, de bármi is van a szerződésben, amennyiben a PMC harci cselekményt hajt végre, zsoldosnak tekintendő az 1977-es 1-es protokoll alapján. Ha egy elfogott szerződött fél zsoldosnak tekinthető, akkor illegális harcos és elveszíti a jogát a hadifogoly státuszra. Az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság persze nem ratifikálta az egyezményt… Ezzel együtt háborús övezetben a támadó erőt alkalmazó PMC katonái a nemzetközi jog, illetve az USA Katonai Bizottságának döntése alapján törvénytelen fegyvereseknek minősülnek.
Ezt azért tartottuk fontosnak megjegyezni, mert az idézett cikk is pontatlanul fogalmazott, pedig nagyon nem mindegy, hogy a Falcon Forces névre hallgató PMC tevékenységét hogyan ítéljük meg. Ehhez pedig tudni kell, hogy mit is csinálnak, mit csinálhatnak egyáltalán.
A cég nevében Bagjos Richárd biztonsági szakértő nyilatkozott a portfolio.hu-nak, ahol elmondta, hogy eddig 1017 ember jelentkezett az alakuló PMC-be, ezek mind olyan emberek, akikkel személyesen is találkoztak és egyeztettek a várható megbízások részleteiről, konkrét feladatokról, szerepkörökről. Bagjos Richárd azt mondta: 600 ember közülük gyakorlatilag rövid időn belül le tudna velük szerződni és útnak indulni, ha ezt a körülmények megkívánják.
Sokat nyomott a latba, hogy minimum 3000-5000 dolláros havi fizetéssel csábította el leendő kollégáit, de olyan szerepkör is akadt, amelynek betöltéséért 10 ezer dolláros fizetést ajánlott. – írja a lap.
Bagjos Richárd kérdésünkre elmondta: az alakuló katonai magánvállalat jogi, cégbejegyzési, finanszírozási ügyeit nem ő intézi, csupán a műveleti állomány összeállításával bízták meg. A vállalat várhatóan az év végén megkezdi működését, ekkor ismert lesz a pontos tulajdonosi struktúra is.
Annyit elárult most a vállalatról, hogy a többségi tulajdonos egy emírségekbeli központtal működő magánbiztonsági cég lesz – egy korábbi munkaadója -, ezért jó esélyben Dubaiban vagy valamely offshore térségben (pl. Panama) jegyzik be a PMC-t is, melynek állományába most tagokat toborozott.
Azt viszont ismertette: a beruházók öt éven belül nyereséget szeretnének látni a látszólag igencsak tőkeigényes befektetésüktől, a vállalat egyébként tíz éves működési tervet határozott meg magának. A vállalat a bevételeit a megbízói díjakból szerzi majd.
A magyar PMC tehát nem magyarországi bejegyzésű lesz, de tagjai magyarok lesznek, akik – Bagjos úr beszámolójából legalábbis -, hogy csak arra várnak, hogy megkapják megbízásukat, és induljanak a kiszabott feladat végrehajtására!