Tevékenységét a megbízójával történt szerzőséa alapján végzi, de bármi is van a szerződésben, amennyiben a PMC harci cselekményt hajt végre, zsoldosnak tekintendő az 1977-es 1-es protokoll alapján. Ha egy elfogott szerződött fél zsoldosnak tekinthető, akkor illegális harcos és elveszíti a jogát a hadifogoly státuszra. Az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság persze nem ratifikálta az egyezményt… Ezzel együtt háborús övezetben a támadó erőt alkalmazó PMC katonái a nemzetközi jog, illetve az USA Katonai Bizottságának döntése alapján törvénytelen fegyvereseknek minősülnek.
Ezt azért tartottuk fontosnak megjegyezni, mert az idézett cikk is pontatlanul fogalmazott, pedig nagyon nem mindegy, hogy a Falcon Forces névre hallgató PMC tevékenységét hogyan ítéljük meg. Ehhez pedig tudni kell, hogy mit is csinálnak, mit csinálhatnak egyáltalán.
A cég nevében Bagjos Richárd biztonsági szakértő nyilatkozott a portfolio.hu-nak, ahol elmondta, hogy eddig 1017 ember jelentkezett az alakuló PMC-be, ezek mind olyan emberek, akikkel személyesen is találkoztak és egyeztettek a várható megbízások részleteiről, konkrét feladatokról, szerepkörökről. Bagjos Richárd azt mondta: 600 ember közülük gyakorlatilag rövid időn belül le tudna velük szerződni és útnak indulni, ha ezt a körülmények megkívánják.
Sokat nyomott a latba, hogy minimum 3000-5000 dolláros havi fizetéssel csábította el leendő kollégáit, de olyan szerepkör is akadt, amelynek betöltéséért 10 ezer dolláros fizetést ajánlott. – írja a lap.
HirdetésBagjos Richárd kérdésünkre elmondta: az alakuló katonai magánvállalat jogi, cégbejegyzési, finanszírozási ügyeit nem ő intézi, csupán a műveleti állomány összeállításával bízták meg. A vállalat várhatóan az év végén megkezdi működését, ekkor ismert lesz a pontos tulajdonosi struktúra is.
Annyit elárult most a vállalatról, hogy a többségi tulajdonos egy emírségekbeli központtal működő magánbiztonsági cég lesz – egy korábbi munkaadója -, ezért jó esélyben Dubaiban vagy valamely offshore térségben (pl. Panama) jegyzik be a PMC-t is, melynek állományába most tagokat toborozott.
Azt viszont ismertette: a beruházók öt éven belül nyereséget szeretnének látni a látszólag igencsak tőkeigényes befektetésüktől, a vállalat egyébként tíz éves működési tervet határozott meg magának. A vállalat a bevételeit a megbízói díjakból szerzi majd.
A magyar PMC tehát nem magyarországi bejegyzésű lesz, de tagjai magyarok lesznek, akik – Bagjos úr beszámolójából legalábbis -, hogy csak arra várnak, hogy megkapják megbízásukat, és induljanak a kiszabott feladat végrehajtására!