2 hullám Pusztítóbb lehet az elsőnél!
A WHO egyébként már több ízben is figyelmeztette a nyugati országokat: ha túlságosan korán kezdik meg a kijárási korlátozások enyhítését, azzal valószínűleg gyorsíthatják a második hullám elterjedését. Ryan úgy látja, a járvány második szakasza jóval pusztítóbb lehet az elsőnél, és akár azonnal el is indulhat, ha nem vagyunk résen. Persze az Egyesült Államok, illetve a legtöbb európai ország számára mégiscsak létfontosságú, hogy újra erőre kapjon a gazdaság, valamint levegőhöz jusson a társadalom – kérdés, milyen árat fizethetünk ezért a későbbiekben.-írja a femcafe.hu
Tudományos bizonyíték még nincs rá, de egyre több amerikai orvos számol be egy új jellemző COVID-19-tünet, az úgynevezett COVID-lábujj észleléséről. Ilyenkor a páciensek lábfején és lábujjain pirosas-lilás-kékes elszíneződés, esetleg sebek jelennek meg. Erre a jelenségre egyelőre nem találtak meggyőző magyarázatot a fertőző betegségekkel foglalkozó szakértők
Annyit tudni, hogy a sebek érintésre fájnak, égő érzést okoznak – mondta Ebbing Lautenbach, a fertőző betegségekkel foglalkozó részleg vezetője a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karán.
A tünetről beszámoló orvosok tapasztalatai szerint a COVID-lábujjak azoknál jelennek meg, akiknek semmilyen más tünetük nincs – hasonlóan ahhoz, ahogy a szaglás- és ízlelésvesztés is tipikusan aszimptomatikus fertőzötteknél jelentkezik amerikai és brit fül-orr-gégészek tapasztalatai szerint. Mivel a betegség korai szakaszában jelentkeznek ilyen tünetekkel, a COVID-lábujjasok körében gyakrabban hoznak negatív eredményt a vírustesztek.
Míg egyeseknél a lábfejeken felbukkanó sebek hét-tíz napon belül gyógyulnak, másoknál továbbfejlődik a betegség, és megjelennek a légzőszervi tünetek – ismertette Lautenbach a tapasztalatokat.
HirdetésTovábbi érdekesség, hogy a tünet minden más korcsoportnál jellemzőbb volt a gyerekkorú és fiatal felnőtt páciensekre, aminek Lautenbach szerint az is lehet az oka, hogy az ő immunrendszerük jobban működik. A szakértő szerint a COVID-lábujjakról olasz orvosok is beszámoltak már márciusban, és ahogy az információ elért az amerikai orvosokhoz, ők is egyre többször fedezték fel betegeiken.
Miért alakul ki?
A jelenség egyik magyarázata lehet, hogy a vírus jelenlétére helyi gyulladással reagál a megtámadott szervezet, de az is előfordulhat, hogy a vérerek eltömődése okozza az elszíneződést és a sebeket. „A rövid válasz az, hogy senki sem tudja” – fogalmazott Lautenbach.