MindenegybenBlog

Agyvérzés előtt egy hónappal ezeket a jeleket küldi az emberi test! Nagyon figyelj!

A stroke-nak, amely a világon az ötödik számú, leggyakoribb halálok, 2 típusa létezik: az ischaemiás és a vérzéses. Előbbi a gyakoribb, ami lényegében szűkület vagy az artériák elzáródása az agyban: ettől pedig jelentősen csökken a vér áramlása.

Ilyenkor a vérerek nem képesek rá, hogy elegendő oxigént és tápanyagot juttassanak az agyba. A következmény pedig borzalmas, mert az agynak az a része, amely nem kap elég vért (és így oxigént) elkezd elhalni. Így a beteg agyi funciókat veszít, függően attól, hogy mely agyterületet sújtotta az oxigénhiány.

A korai felismerés segít csökkenteni, illetve elhárítani a nem kívánt, káros következményeket.

Az alábbiakban olyan tünetekről lesz szó, amelyek a stroke-ot megelőzően jelennek meg. Természetesen a tünetek sok mást is jelezhetnek, de érdemes velük időben orvoshoz fordulni, ugyanis a szakember képes megbízhatóan eldönteni, hogy mi okozza őket.

Ilyen tünetek lehetnek: Csuklás, Eszméletvesztés, hallucinációk, légzési problémák, epilepsziás rohamok, ismeretlen eredetű fájdalom, szédülés vagy gyengeség, hányinger, személyiség változások.

További tünetek is jelezhetik a szélütést, ilyenek például a látászavar (rendszerint egyik szemre kialakuló homályos látás, vagy a beteg arra panaszkodik, hogy egyik szemére nem lát semmit), hányinger, a test féloldali zsibbadása vagy gyengesége, egyensúlyzavar, ájulás, fejfájás, szédülés, illetve ha a beteg nem tudja kontrollálni a vizelet- vagy székletürítést.

Elsősegély stroke esetén

A fenti tünetek bármelyikét tapasztalva azonnal hívjunk orvost. Ne várjunk, hogy a beteg jobban legyen, még akkor sem, ha azt mondja, már jobban érzi magát. Stroke esetén az idő kulcsfontosságú: ne vesztegessük!

  • Amíg megérkezik a segítség, maradjunk nyugodtak. Ha szükséges, nyugtassuk meg a beteget - beszéljünk hozzá kedvesen, nyugodtan. Segítsünk neki, hogy kényelmesen tudjon feküdni az egyik oldalán. Fejét támasszuk alá egy párnával, és enyhén emeljük meg (arra az esetre, ha hányna).
  • Ellenőrizzük rendszeresen, hogy a beteg lélegzik-e. Ha csak nehezen, akkor lazítsuk meg ruhájának nyakát, gallérját, vagy ha van, nyakkendőjét, sálját. Ha nem lélegzik, próbáljunk újraélesztést (CPR-t) alkalmazni.
  • Takarjuk be, hogy melegen tartsuk. Ha gyengének érzi valamelyik végtagját, akkor kerüljük a mozgatását.
  • Ne adjunk sem inni, sem enni a betegnek.
  • Figyeljük, hogy változik-e a beteg állapota, és amikor segítséget hívunk, készüljünk fel, hogy minél pontosabban meg tudjuk mondani az operátornak, mik a tünetek és mikor kezdődtek. Említsük meg azt is, ha a beteg elesett, és esetleg beverte a fejét.

Hasznos volt? Ne felejtsd el megosztani, hogy a barátaid is tudjanak róla!

Fentiek információs célt szolgálnak, nem minősülnek orvosi javaslatnak! Diagnózist kizárólag orvos állíthat fel! Betegség esetén fordulj orvoshoz, az orvosi kezelést semmilyen más eljárás nem helyettesítheti! Jó egészséget kívánunk!

2022-02-01 08:36:47 - Mindenegyben Blog