A korai felismerés segít csökkenteni, illetve elhárítani a nem kívánt, káros következményeket.
Az alábbiakban olyan tünetekről lesz szó, amelyek a stroke-ot megelőzően jelennek meg. Természetesen a tünetek sok mást is jelezhetnek, de érdemes velük időben orvoshoz fordulni, ugyanis a szakember képes megbízhatóan eldönteni, hogy mi okozza őket.
Ilyen tünetek lehetnek: Csuklás, Eszméletvesztés, hallucinációk, légzési problémák, epilepsziás rohamok, ismeretlen eredetű fájdalom, szédülés vagy gyengeség, hányinger, személyiség változások.
További tünetek is jelezhetik a szélütést, ilyenek például a látászavar (rendszerint egyik szemre kialakuló homályos látás, vagy a beteg arra panaszkodik, hogy egyik szemére nem lát semmit), hányinger, a test féloldali zsibbadása vagy gyengesége, egyensúlyzavar, ájulás, fejfájás, szédülés, illetve ha a beteg nem tudja kontrollálni a vizelet- vagy székletürítést.
Elsősegély stroke esetén
A fenti tünetek bármelyikét tapasztalva azonnal hívjunk orvost. Ne várjunk, hogy a beteg jobban legyen, még akkor sem, ha azt mondja, már jobban érzi magát. Stroke esetén az idő kulcsfontosságú: ne vesztegessük!
- Amíg megérkezik a segítség, maradjunk nyugodtak. Ha szükséges, nyugtassuk meg a beteget - beszéljünk hozzá kedvesen, nyugodtan. Segítsünk neki, hogy kényelmesen tudjon feküdni az egyik oldalán. Fejét támasszuk alá egy párnával, és enyhén emeljük meg (arra az esetre, ha hányna).
- Ellenőrizzük rendszeresen, hogy a beteg lélegzik-e. Ha csak nehezen, akkor lazítsuk meg ruhájának nyakát, gallérját, vagy ha van, nyakkendőjét, sálját. Ha nem lélegzik, próbáljunk újraélesztést (CPR-t) alkalmazni.
- Takarjuk be, hogy melegen tartsuk. Ha gyengének érzi valamelyik végtagját, akkor kerüljük a mozgatását.
- Ne adjunk sem inni, sem enni a betegnek.
- Figyeljük, hogy változik-e a beteg állapota, és amikor segítséget hívunk, készüljünk fel, hogy minél pontosabban meg tudjuk mondani az operátornak, mik a tünetek és mikor kezdődtek. Említsük meg azt is, ha a beteg elesett, és esetleg beverte a fejét.