Máthé Erzsi élete végéig viselte a legnagyobb sebét. A művésznő rövid idő alatt elérte a színházi sikert, és hosszú karrierje alatt minden elismerést bezsebelt, de a személyes élete nem volt boldog.
Máthé Erzsébet 1927. május 16-án született Budafokon Mertz Antal és Heckmann Anna gyermekeként. A középiskola után jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, de nem vették fel. 1945–1948 között az Országos Színészegyesület színiiskolájának volt a hallgatója, ahol olyanok voltak a mesterei mint Rátkai Márton, Ascher Oszkár, Lázár Mária, Várkonyi Zoltán és Gobbi Hilda.
MÁTHÉ ERZSI SZÍNMŰVÉSZNŐ LAKÁSÁNAK ERKÉLYÉN. HÁTTÉRBEN AZ ORSZÁGÚTI FERENCES TEMPLOM TORNYA LÁTSZIK - FOTÓ: FORTEPAN / HUNYADY JÓZSEF
1948–49-ben a Vígszínház tagja volt. 1949–1952 között a Pécsi Nemzeti Színház színésze volt. 1952–1983 között a budapesti Nemzeti Színháznak volt tagja. 1983-tól a Katona József Színházban játszik, alapító tag. 2012-ben lépett utoljára színpadra. 2003-ban díjat alapított, amelyet az évadzáró társulati ülésen adnak át a kiemelkedő teljesítményt nyújtó társulati tagnak.
A MAGYAR RÁDIÓ 20-AS STÚDIÓJA, MÁTHÉ ERZSI ÉS KÁLLAI FERENC SZÍNMŰVÉSZEK - FOTÓ: FORTEPAN / SZALAY ZOLTÁN
2002. augusztus 26-án hozta létre a Máthé Erzsi Alapítvány a Koraszülöttekért, melynek célja a kora- és újszülöttek intézményen belüli és otthoni ellátásának támogatása.2006-ban még egy alapítványt alapított, melynek célja a Pécsi Nemzeti Színház, a kaposvári Csiky Gergely Színház, valamint a határon túli magyar nyelvű színházak tagjainak, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak segítése. 2000-ben elnyerte a Nemzet Színésze címet.