A következő tünetek hívják fel a figyelmet a szürkehályogra:
Homályos látás
Az egyik legnyilvánvalóbb korai jele a szürkehályognak a látótérben megjelenő elmosódott foltok. Ez a folt kezdetben egészen kicsinek tűnik, ám idővel rosszabodhat és a napi aktivitást is zavarhatja.
Éjszakai látási nehézség
A korai szürkehályoggal küzdő páciensek rendszeresen beszámolnak arról, hogy a látásuk éjszakánként fokozatosan romlik. A szürkehályog képes a látást el is sötétíteni és okozhat barnás, sárgás színezet is a látványban.
Ezek a változások talán a nappali fényben nem észrevehetőek, ám éjjel már érzékelhetőek.
Színérzékelés zavaros
Fokozott érzékenység a fényre
Azok a személyek, akiknél fejlődőben van a szürkehályog, gyakran számolnak be erős fényre jelentkező érzékenységről. Ha azt érzed, hogy a fényre egyre gyakrabban hunyorognod kell vagy akár be is csukod a szemed, esetleg fény villanásokra fejfájást tapasztalsz, akkor fordulj orvoshoz.
Fényudvar, ragyogás megjelenése
Ahogy a szemlencse keményedik és ködössé válik, a szürkehályogban szenvedők fényudvart és ragyogást tapasztalhatnak a látótérben. A fénysugár, amely a szürkehályogon átjut, kissé megtörik, meghajlik, szóródik, és ez okozza a módosult érzékelést. Ezt is éjszakai fényviszonyok között lehet jobban tapasztalni.
Egyre erősebb szemüvegre van szükség
HirdetésA korai szürkehályog jeleit talán nehéz felismerni, éppen ezért érdemes idősebb korban rendszeresen elmenni szemvizsgálatra, ahol a szemész már akkor képes kimutatni a problémát, amikor a páciens még nem is érzékelte.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!