Megszünteti a kormány az 55 év feletti munkavállalók után járó úgynevezett szocho-kedvezményt, amelynek értelmében a munkáltatók által fizetendő, jelenleg 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adó most még a bruttó munkabér 9,75 százalékával csökkenthető (legfeljebb 100 ezer forintig). Ez éves szinten 117 ezer forint kedvezményt jelent az időseket foglalkoztató munkaadóknak – írja a Népszava.
Erről a kedvezményről van szó, jelenleg még így működik :
A munkahelyvédelmi akcióterv két, életkorhoz kötött kedvezményezetti kört részesít előnyben. Az első, a huszonöt év alattiak kategóriája, a második pedig az ötvenöt év felettieké.
Az ötvenöt év felettiek esetében a törvény nem követel meg igazolást az adókedvezmény érvényesítéséhez. Sőt, időkorlátot sem határoz meg, meddig vehető igénybe a kedvezmény, továbbá nem számít az sem, ha saját jogú nyugellátásban részesül.
Az ötvenöt év feletti munkavállaló után érvényesíthető részkedvezmény egyenlő a bruttó munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 9,75%-ával. Azaz a kifizetendő szociális hozzájárulási adó mértéke 9,75%-os lesz, 19,5% helyett. A szakképzési hozzájárulás mértéke nem változik ebben a kedvezményezetti csoportban, tehát a 1,5 %-os járulékot kell megfizetni.
Abban a hónapban, amikor a munkavállaló betölti az 55. életévét, a részkedvezmény az egész hónap tekintetében megilleti a munkáltatót.
Sok esetben a munkáltató csak részmunkaidőben foglalkoztatja az ötvenöt év feletti munkavállalót, így ebben az esetben a járulékkedvezmény a részmunkaidő és a teljes munkaidő arányában csökkentett része után illeti meg a munkáltatót.
Néhány példán keresztül szemléltetjük, hogy a munkáltató mennyi adót spórolhat meg ötvenöt év feletti munkavállaló alkalmazásával.-írja a https://budapeststartup.hu