Csernobil nem az egyetlen, és nem is az utolsó történelmileg súlyos és riasztó nukleáris katasztrófa volt a világban. Történtek olyan súlyos, titokban tartott malőrök, melyekről akkor és ott nem tudtak az emberek, és csak évek, évtizedek múltán, a titkosítás feloldásának hatására lebbent le a fátyol. 5 nukleáris katasztrófa, melyet eltitkoltak a világ elől.
Kisztim katasztrófa
Egészen a közelmúltig a Cseljabinszk-40 plutóniumgyár nem szerepelt a térképeken, a szovjet és az orosz kormányzat tagadta a létesítmény létét és persze a nukleáris katasztrófák tényét is, melyek méretükben és hatásaikban is felértek Csernobillal.
1957 szeptember 29.-én, 4 óra 20 perckor az egyik tartályban a hőmérséklet meghaladta a 350 °C és vélhetően vagy önrobbanással, vagy valamilyen villamos berendezés szikrája által berobbant.
A robbanás nagyjából 75 tonna TNT - 310 gigajoules - robbanásával volt egyenértékű.
A tartályt egy vastag betonréteg fedte, mely 40 méterre repült, a 160 tonnányi erősen radioaktív üledék pedig kivetődött a légkörbe.
A szennyeződés nagyjából 23.000 km2-en terült szét, és 470.000 ember életét veszélyeztette. Körülbelül 20 Megacurrie-nyi (20 MCi; 800 PBq) erősen sugárzó anyag szabadult el, ez nagyjából a fele mennyiség, mint amennyi erősen sugárzó anyag (40 MCi) Csernobilban került a légtérbe.
Ennek a radioaktív hulladéknak a nagy része végül a Tecsa folyóba mosódott, de egy, még így is jelentős mennyiség több száz kilométerre is eljutott.
A kitelepítéseket sokáig halogatták, ezzel feltehetően több ezer ember halálában játszva közvetett szerepet. Az ügyről sokáig nem nyilatkozott a kormány és arról sem beszéltek, miért is volt pontosan szükség ezekre a kitelepítésekre, melyek során közel 10.000 embert helyeztek át más területekre.
A kitelepítetteknek soha nem mondták meg, miért volt szükség a kitelepítésre, a katasztrófa helyszínét pedig egyfajta zöld rezervátummá nyilvánították.
Csak később, régi akták kiszivárgásával derült fény az igazi tényekre.
Atomkatasztrófa Fairfiled Suisun légibázison
1950-ben is történt egy olyan katasztrófa, melyről sokáig nem lehetett beszélni, és elhallgatták az egészet. 10 B-29 es bombázó szállt föl a kaliforniai Fairfield-Suisun légibázisról, amikoris váratlan dolog történt. Az egyik ilyen bombázó - mely egy atomtöltetet szállított - hajtóműve meghibásodott.
Ennek következtében visszazuhant a bázisra, majd kigyulladt, és robbanások is keletkeztek a roncsban.
A hivatalos jelentés szerint a fedélzetén szállított bomba nem volt élesítve, és nem is sérült meg a baleset során, azonban az elhallgatott tények teljesen mást mondanak.
19 ember halt meg aznap és legalább kétszázan megsebesültek. A balesetet nem nukleáris jellegű balesetnek állították be. A valóságban azonban több akkori pilóta későbbi beszámolója alapján teljesen más történt.