Nem kell attól tartani, hogy elfogyna itthon a gabona, de jelenleg senki nem tudja, Ukrajna mennyi búzát tud termelni idén, ez a bizonytalanság pedig hajtja fel az árakat. Tóth Levente, a Bank360 szakértője elemezte a Blikk kérésére a piaci helyzetet.
- Aggasztó hírek jönnek Németországból, már 3000 forintos kenyérárról beszélnek, ami nem csoda, hisz a világ gabonatermelésének 30 százaléka jön Oroszországból, Ukrajnából. Mennyire nagy a baj?
Egyelőre a német gazdaszövetség nyilatkozott úgy, hogy ez az ár is elképzelhető, de itt még nem tartunk. Pillanatnyilag nincs áru-, vagy alapanyaghiány, de a persze kérdés az, a háború hogyan emelheti tovább a gabona, a liszt, a kenyér és az étolaj árát - utóbbiban Ukrajna igen jelentős exportőr -, ugyanis a harcok miatt most még senki nem tudja, egyáltalán mekkora területen tudnak gabonát termelni, így azt sem, mennyi búza lesz. Ez a bizonytalanság önmagában hajtja fel az árakat. Egy-két hónapon belül ezt tudni kell. Az szintén nagy kérdés, fizikailag lesz-e ember, aki vetni, majd aratni tud és nem harcol éppen, de szintén kérdéses, hogyan tudják majd eljuttatni a gabonát az exportországokba. Hiszen ez jelentős részben vízi úton történt, nagyon sok érintett kikötő most háborús zóna. Tehát rengeteg a bizonytalanság.
[LAPOZAS]- Magyarországot érintheti a folyamat?
Hazánkban az európai államok közül a legkisebb a veszélye annak, hogy ellátási problémák legyenek gabonából. Önellátóak tudunk lenni belőle, még akár exportálni is tudjuk. Még él az árstop az étolajnál és a lisztnél is, kérdés, ha az lejár, mi történik.
- Adja magát: mi történik, ha lejár az árstop?
Több 10 százalékos, ugrásszerű drágulás is jöhet. A termelőink elméletileg el is adhatnák a világpiacon a megtermelt gabonát, ami szintén felhajtja az árakat, de ezért vezette be a kormány, hogy gabonát csak engedéllyel lehet kivinni. Ezt egyelőre engedik is, valószínűleg kontrollálni akarják a folyamatot, hogy ne menjen ki annyi az országból, ami már veszélyeztetné az ellátást.