Az Index szerint ugyanakkor a baj nem most, jelen időben, hanem azután lesz érzékelhető igazán, amikor a távozni szándékozók tömegei a 30 napos felmondási időt követően valóban hiányozni fognak munkahelyükről. Ez ugyanis a dolgozók nagyjából 7 százalékának kiesését jelenti - feltéve, ha nem csatlakoznak hozzájuk még többen. Ami viszont azért sem elképzelhetetlen, mert aki marad, arra logikusan még ennél is több teher fog hárulni, hiszen ugyanazt a munkát kevesebb embernek kell majd elvégeznie. Ez pedig ördögi kör kialakulását eredményezheti.
– Ez nem közszolgálat, ez már közrabszolgaság – fogalmazott egy kormányhivatalban dolgozó, gyermekeit egyedül nevelő édesanya, akinek az órabére nem éri el az 1000 forintot.
– Ez súlyos felelőtlenség – mutatott rá Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Ők annyival tudják enyhíteni a feszültséget, hogy kifizetik az ügyintézési határidők tarthatatlanságából fakadó rendbírságokat a tagjaik számára. A szakszervezeti vezető úgy fogalmazott: az elvégzendő feladat nem csökkent arányosan „a bürokráciával”, a hivatalok viszont kezdenek kiürülni.