Az özvegyi nyugdíj Magyarországon azoknak a házastársaknak jár, akik közül az egyik fél elhunyt, és a házasság ideje alatt legalább az egyik fél jogosult volt társadalombiztosítási ellátásra. Az özvegyi nyugdíj összege az elhunyt házastárs által befizetett nyugdíjjárulékok alapján kerül meghatározásra, és ezt a halálesetet követően a túlélő házastársnak folyósítják. Az özvegyi nyugdíj jogosultjai és a folyósítás időtartama az aktuális szabályozás alapján kerül meghatározásra, amit részletesen az ado.hu szakmai portál blogbejegyzése
A hozzátartozói nyugellátásokhoz – a baleseti hozzátartozói nyugellátások kivételével – jogosultsági előfeltétel, hogy az elhunyt jogszerző hozzátartozó nyugdíjasként haljon meg, vagy a jogszabályban meghatározott mértékű szolgálati idővel rendelkezzen.
Azok a személyek, akik házastársuk vagy bejegyzett élettársuk halála után maradnak hátra, illetve azok, akik elváltak a házastársuktól, vagy élettársi kapcsolatban éltek velük, jogosultak lehetnek özvegyi nyugdíjra. (Ezeket a személyeket a cikkben házastársként említjük.)
Fontos tudni, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat és az élettársi kapcsolat jogilag nem ugyanazt jelenti.
A bejegyzett élettársi kapcsolat azonos nemű, nagykorú személyek között jön létre, akik az anyakönyvvezető előtt nyilatkoznak erről, és az anyakönyvvezető bejegyzi ezt az anyakönyvbe.
Az élettársi kapcsolat két olyan személy között áll fenn, akik házasság nélkül együtt élnek közös háztartásban, érzelmileg és gazdaságilag is kötődnek egymáshoz, és nem állnak egymással rokoni vagy testvéri viszonyban. Az élettársi kapcsolatot a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába jegyeztethetik be.
[LAPOZAS]
Az özvegyi nyugdíjra való jogosultságnál a bejegyzett élettársra, volt bejegyzett élettársra a házastársra, volt házastársra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. (Lásd: a bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény 3.§-a.)
Az élettársakra vonatkozó jogosultsági feltétel: özvegyi nyugdíjra jogosult a házastársra előírt feltételek fennállása esetén az is, aki élettársával annak haláláig
- egy év óta megszakítás nélkül együtt élt, és gyermekük született, vagy
- megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt.
Az együttélés tényét igazoltnak kell tekinteni, ha az élettársak közös lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeztek, és az együttélés tényével ellenkező tény vagy körülmény az eljárás során nem merült fel,írja a profitline.hu
Azt is jó tudni, hogy az élettársi együttélési időbe nem számítható be az az időtartam, amikor az élettársak korábban egymással házasságban éltek, és a házasságot a bíróság jogerősen felbontotta, vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban éltek és azt a bíróság jogerősen felbontotta , vagy a közjegyző nem peres eljárásban megszüntette.
Nem jogosult özvegyi nyugdíjra az az élettárs, aki az élettársi együttélési időszak, vagy annak egy része alatt özvegyi nyugdíjban, vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült.
Elvált, vagy egy évnél hosszabb ideje különélő házastárs akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
Figyelem! Ez a tartásdíj házastársi tartásdíjat jelent, nem gyermektartásdíjat.
Nyugdíj kalkulátorral IDE kattintva tudsz nyugdíjat számolni.
A halált közvetlenül követő egy éven át ideiglenes özvegyi nyugdíj, ennek megszűnését követően özvegyi nyugdíj jár a jogosultsági feltételek fennállása esetén.
[LAPOZAS]
Az ideiglenes özvegyi nyugdíj tizennyolc hónaposnál fiatalabb árva esetén folyósítható egy éven túl is, az árva tizennyolc hónapos koráig, illetve tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetén a gyermek három éves koráig.
Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően özvegyi nyugdíjra az az özvegy jogosult, aki házastársa (élettársa) halálakor
- a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy
- megváltozott munkaképességű, vagy
- házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.
Az özvegyi nyugdíj jogosultsághoz az özvegy akkor tekintendő megváltozott munkaképességűnek, ha egészségi állapota ötven százalékos, vagy kisebb.
Előfordul, hogy a fenti időpontban az özvegy még nem rendelkezik az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek egyikével sem, de meghatározott időn belül a feltételek valamelyike teljesül.
Özvegyi nyugdíjra jogosult az is, akinek esetében az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyike
- a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tizenöt éven belül,
- a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül következik be.
Megszűnik az özvegyi nyugdíjra való jogosultság, ha az özvegy a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkor betöltése előtt házasságot köt.
A megváltozott munkaképesség alapján járó özvegyi nyugdíj megszűnik, ha az özvegy már nem megváltozott munkaképességű.
Az árvaellátásra jogosult gyermekekre tekintettel megállapított özvegyi nyugdíj megszűnik, ha már egyik gyermek sem jogosult árvaellátásra.
2023-ban az 1958-ban született személyek töltik be nyugdíj korhatárukat, a hatvanötödik életévet, mely ténynek az özvegyi nyugdíjra való jogosultság szempontjából is jelentősége van.,írja a profitline.hu -címlapfotó:illusztráció