Egy 8. kerületi társasház éves gázszámlája 28 millió forint. Azt, hogy mennyivel emelkednek a költségek augusztus elsejétől, nem lehet tudni.
Orbán Viktor rendkívüli megbeszélést hívott össze a rezsicsökkentés miatt, de a részletszabályok továbbra sem világosak.
A készülő új szabályozás után is 160 ezer forintot spórol egy hónapban egy család, amely átlagos fogyasztással rendelkezik. Ezt Menczer Tamás államtitkár mondta az Egyenes Beszédben.
„Nem csapta be a Fidesz a választókat, mert úgy, ahogy mondja, nem a magyar emberek, nem a magyar kormány tehető felelőssé azért a háborúért, ami a szomszédunkban zajlik” – fogalmazott a műsorban a politikus.
„Tavaly június óta az áram és gáz árak folyamatosan emelkednek” – Balogh József energetikai szakértő szerint már tavaly nyáron látható volt, hogy a rezsicsökkentés így nem fenntartható, de a választás előtt nem mertek változtatni rajta.
„Ennek semmi köze nincs a háborúhoz véleményem szerint, hanem sokkal inkább ahhoz van köze, hogy az európai energiapiac rájött arra, hogy az az erőltetett zöldesítés, amit főleg a német zöld pártok nyomtak, az sokkal több pénzbe kerül, mint amennyire eredetileg számoltunk”
– véli a szakértő.
Egy biztos: a társasházak fűtése és a lifthasználat is sok energiát emészt fel, ami, ha megdrágul, akkor az a közös költségen is érződni fog. Van, ahol akár 40 százalékos is lehet az áremelkedés.
„A közös költség-tartozások várhatóan fölmennek 10 százalék fölé. Pillanatnyilag olyan 2-4 százalékon vannak, de, hogyha nagyon megnőnek a közös költségben az energiaárak, a tulajdonosok mindig utolsónak a közös költséget fizetik ki, mert itt nem tudunk kikapcsolni semmit” magyarázta Híradónknak Kapolnyi György.
Ha nem fizetik a lakók a közös költséget, akkor nem lesz miből felújítani a házakat, így egy általános állagromlásra számít a Társasházkezelők Országos Szövetségének elnöke.
Címlapkép:illusztráció