Az éjjel elhunyt Ladányi János szociológus-professzor, az elmúlt fél évszázad egyik legjelentősebb magyar társadalomtudósa – közölte a gyászhírt Facebook oldalán Horváth Aladár. A Roma Parlament elnöke méltatásában úgy jellemezte Ladányit, mint aki
életét és munkásságát elméleti és cselekedeti szinten is az egyenlőtlenség, a kirekesztés csökkentésének és felszámolásának szentelte".
Horváth emlékeztetett, hogy Ladányi János "nemzetközileg elismert kutató, egyetemi oktató" volt, aki "széles palettán alkotott maradandót": doktoriját a szociális juttatások jövedelmi egyenlőtlenségekre gyakorolt hatásáról írta.
Csanádi Gáborral 1987-ben közösen írt disszertációja Budapest térbeni-társadalmi szerkezetének változásairól készített kutatásuk összefoglalója. 2008-ban az MTA doktora címet a szociális és etnikai alapú lakóhelyi szegregáció formáinak változásaival foglalkozó munkájával nyerte el.
Foglalkozott a roma szakpolitika mint tudomány területével is. De 0 írta róla Horváth Aladár – tudományos tevékenysége mellett fizikailag is a romák mellé állt: a rendszerváltás hajnalán falufejlesztési munkát végzett Csenyétén, majd rehabilitációs programot írt Cserehátnak - nem rajta múlt a sikertelenség.
Emberi jogi mozgalmi feladatot is vállalt a Wallenberg Egyesületben, emellett szakmai tanácsadója volt a Roma Polgárjogi Alapítványnak, és ha kellett, "vállalta a bilincselést is, hogy megakadályozzuk egy cigány család utcára pakolását" – emlékezett vissza Horváth, aki úgy zárta emlékezését:
Ladányi János személyében a legnagyobbak között említhető, köztársaságpárti, baloldali tudóst gyászol az ország, s benne mi, a roma polgárjogi mozgalom tagjai".
[LAPOZAS]
Ladányi Jánostól búcsúzott Facebook-posztjában Karácsony Gergely is. A főpolgármester azt írta róla: "Kevesen tudtak nála többet arról, hogy a hely, ahová születtünk, milyen mértékben határozza meg azt, amivé válunk. Egyszerre volt tudományos kutatója és elszánt ellenfele a kirekesztésnek, a szegregációnak, a társadalmi egyenlőtlenségeknek."