Gyász: Elhunyt Dózsa Imre, a Magyar Állami Operaház legendás táncművésze
83 éves korában elhunyt Dózsa Imre Kossuth- és Liszt-díjas táncművész, balettmester, balettigazgató és pedagógus, aki örök nyomot hagyott a magyar balettművészetben. Az Operaház és a Magyar Nemzeti Balett közösen osztotta meg a szomorú hírt, melyben méltatták Dózsa Imre évtizedekre nyúló, kitartó munkáját, és művészeti örökségét.
Dózsa Imre már fiatalon, 18 évesen az Operaház balettegyüttesének tagjaként debütált a Bihari nótája című előadásban, és innen indult legendás pályafutása. 1963-tól egészen visszavonulásáig az Operaház vezető magántáncosaként szerepelt, ahol felesége, Szumrák Vera is partnere volt. Nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi színpadokon is bizonyított: a Svéd Királyi Balett, a berlini Deutsche Oper és a londoni Festival Ballet szólótáncosaként is nagy sikereket aratott.
Az Operaház felidézte, hogy Dózsa Imre „igazi danseur noble” volt, akinek hercegi alakja és kifinomult stílusa a klasszikus és a kortárs balett darabokban egyaránt kiemelkedő volt. Emlékezetes szerepei közé tartozott többek között a Diótörő hercege, Desiré a Csipkerózsikában, Siegfried a Hattyúk tavában, valamint főszerepek a Giselle, a Don Quijote, a Csodálatos mandarin és a Spartacus előadásokban.
Dózsa nemcsak a színpadon, hanem a balettoktatásban is maradandót alkotott. Ő volt az Állami Balettintézet első igazgatója, aki ott is végzett, és az intézményt főiskolai szintre emelte. Támogatta a Magyar Táncművészeti Főiskola mexikói úti campusának kiépítését, és több generáció számára szolgált példaképként és tanárként. Munkásságát számos díjjal, köztük a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével és életműdíjjal is elismerték, míg a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjaként bevonult a magyar táncművészet nagyjai közé.
Dózsa Imre halála hatalmas veszteség a magyar balett számára. Emlékét őrzi az Operaház, a Táncművészeti Egyetem, tanítványai és tisztelői.