97 éves korában elhunyt Fahidi Éva, aki idén, a város napján kapta meg Debrecen díszpolgári címét.
Fahidi Éva Debrecenben született és itt is érettségizett 1943-ban, a Svetits Katolikus Leánynevelő Intézetben. 1944. június 26-án a családjával együtt innen hurcolták koncentrációs táborba, ahol nemcsak szüleit és egyetlen testvérét, hanem a holokauszt során összesen 49 családtagját veszítette el. A világháború végén egy halálmenetből szökött meg, s került később haza Magyarországra. Külkereskedőként ment nyugdíjba. 2003-ban a stadtallendorfi múzeum felkérésére németül írt egy visszaemlékezést, majd 2005-ben Anima Rerum – A dolgok lelke címmel jelentek meg emlékiratai, melynek egy részéből Németországban tankönyvi szöveg lett.
Fahidi Éva mesél azoknak az allendorfi. kényszermunkásoknak a felszabadulás előtti utolsó 4 napjáról, akik vele együtt megszöktek a halálmenetből. 1944 augusztus 13-án az auschwitzi koncentrációs táborból 1000 magyar zsidó nőt indítottak el marhavagonokban Allendorfba, ahol kényszermunkások lettek az ottani hadianyaggyárban. A Münchmühle lágert 1945 március 28-án evakuálták.
[LAPOZAS]
Túlélőként, kortárs szemtanúként különböző hazai és nemzetközi rendezvényen vesz részt, rendszeresen felemelte hangját a rasszizmus, az antiszemitizmus ellen a nemzetközi és a magyar sajtóban.
Küldetésének tekintette, hogy a fiatal generáció megőrizze a holokausztot az emlékezetében. Több debreceni középiskolában, egyetemi és városi rendezvényen is találkozott már a fiatalokkal; konferenciákon, kiállításokon vett részt és képviselte küldetését. 2015-ben főszerepet vállalt a Tünet együttes Sóvirág című modern táncprodukciójában, majd a Létezés eufóriája című filmben, melyek életét, az őt ért traumákat elevenítik meg.
Fahidi Éváról a díszpolgári cím átvételére készített kisfilmet a Médiacentrum Debrecen, amit itt nézhetnek meg:
Video Player
00:00