Hetvenegy éves korában elhunyt Hámori András, a világhírű filmproducer, aki számos nemzetközi sikerű film mögött állt. Hámori 1953 júliusában született Budapesten, és a nyolcvanas évek elején emigrált Kanadába, hogy filmes karrierjét ott folytassa. Pályafutása során világsztárokat hozott el magyar produkciókba, és nagy hatással volt a hazai filmiparra is. Londonban, Los Angelesben és Budapesten egyaránt otthonosan mozgott, és jelentős szerepet vállalt a Sorstalanság filmadaptációjának megszületésében is, mely a korábbi pénzügyi problémák miatt egy időre leállt.
Hámori András nevéhez fűződik A napfény íze című film, melyben Ralph Fiennes nyújtott emlékezetes alakítást, valamint olyan produkciók, mint a John Cusackkel forgatott Max, és az Adrien Brody főszereplésével készült Houdini minisorozat. Producerként és executive producerként tevékenykedett több nagy sikerű filmben, köztük az eXistenZ – Az élet játék, az Ópium: Egy elmebeteg nő naplója, valamint a Bakelit című filmekben.
Régi barátja, Kepes András megható szavakkal emlékezett meg Hámoriról, akivel a hetvenes évek végén ismerkedett meg a Magyar Rádió kulturális rovatában, ahol Kepes volt a vezető. Hámori „bohókás srácként” rajongott a filmekért, és hamarosan a Magyar Televízió filmrovatának vezetője lett. Kepes felidézte, hogy együtt dolgoztak a vörös szőnyeges eseményeken Cannes-ban, ahol nagy nevekkel, mint Fellini, Kuroszava és Tarkovszkij is találkozhattak.
Hámori akkoriban arról álmodozott, hogy világhírű filmproducerként vonul majd a vörös szőnyegen, szmokingban, de még mindig laza tornacipőben. „Magyarországon ezt nem érhette el, így végül a disszidálás mellett döntött” – emlékezett vissza Kepes. Hámori Párizsba, majd Kanadába költözött, ahol Robert Lantos oldalán vált a filmes világ részévé, mielőtt Los Angelesben önállósította magát.
Hámori András karrierje során tagja volt az Amerikai Filmakadémiának, az Európai Filmakadémiának, a Kanadai Filmakadémiának és a British Academy of Film and Television Arts szervezetének is. Nevéhez számos nemzetközi siker fűződik, melyek révén világszerte elismerték munkásságát.
Az Indexnek tíz éve adott interjújában elmondta, hogy a Houdini forgatása kapcsán milyen kihívásokkal nézett szembe, és hogyan alakult kapcsolata az amerikai filmesekkel. Antal Nimródról úgy nyilatkozott, hogy "a Predátorral a háta mögött egy sokkal maszkulinabb rendező", és rámutatott, hogy az Amerikában dolgozó magyar filmesek gyakran identitászavarba kerülnek.
Hámori András számos nemzetközi és hazai sikerű filmet hagyott hátra, melyek továbbra is a magyar és nemzetközi filmvilág értékes részei maradnak. Ahogy Kepes András zárta megemlékezését:"Vonult a fesztiválokon a vörös bársonyszőnyegen, de én akkor már nem tolongtam ott a tömegben. Pedig tapsoltam volna neki. Nagyon hiányzik."