A nyugdíj két változótól függ:
- a munkában töltött évek alatt elért nettó átlagkeresettől
- és attól, hogy mennyi évet dolgoztunk le, azaz a szolgálati időtől.
A szabályok szerint: annál nagyobb lehet a kezdőnyugdíjunk minél nagyobb bejelentett keresetünk volt és minél hosszabb ideig tudtunk dolgozni. Évtizedeket töltünk el a munkában a legtöbben, és köztudott, hogy 30 évvel ezelőtt teljesen más volt az értéke 10 ezer forintnak, mint most, de ez természetesen a nyugdíj kiszámításakor figyelembe is veszik. Például az 1990-ben megkeresett havi 10 ezer forint, az infláció miatt 2015-ben 122 ezer forinttal volt egyenértékű.
Egy olyan esetet vázoltunk fel, amikor az a cél az, hogy legalább a mai nettó átlagkeresettel megegyező kezdőnyugdíjat kaphassunk kézhez. Ehhez sajnos kiderült, hogy jóval a nettó átlagkereset felett kellene keresnünk ahhoz, hogy majd a kezdőnyugdíjunk 175 ezer forint körül lehessen. Egyrészt az elvárt 175 ezres értéktől , jelentősen elmarad az életpálya átlagkereset , ami 130 ezer körül lehet most. Más tekintetben nem adja oda teljes egészében az átlagkeresetre a nyugdíjat az állam:
- 40 év munkában töltött év után 20 százalékkal kapunk kevesebbet, mint az átlagkeresetünk,
- 30 évnél már 32 százalék a csökkentés,
- 20 évnél pedig 47 százalék a csökkentés mértéke.
A kettőt egybevéve az jön ki, hogy ha most s175 ezer forintos nyugdíjat zeretnék, akkor 130 ezer forint helyett bizony 70%-kal nagyobb , 218 ezer forintos átlagjövedelmet kell elérnünk, 40 év munkaviszonnyal a hátunk mögött.
Feltéve ha most akarunk nyugdíjba menni és végig átlagkeresetet kaptunk a pályafutásunk során, akkor a következőképpen alakul. a nyugdíj mértéke, 20-30-40 ledolgozott évre levetítve 75 ezer, 90 ezer és 105 ezer forintos kezdőnyugdíj jön ki. 175 000 forint volt az aktuális nettó átlagkereset, tehát attól függően, hogy hány évet dolgoztunk, az utolsó bérünkhöz képest a kezdőnyugdíjban 40-60 százalék közötti jövedelem-visszaesést szenvedünk el.
Mi történik akkor, ha csak minimálbéren voltam bejelentve?
Hazánkban a foglalkoztatottak jelentős hányada, olyan 1,5 millió fő csak minimálbéren van bejelentve, ez teszi indokolttá, hogy a minimálbért keresőkre is kiterjesszük fenti a számításokat. A fő problémát az okozza , hogy a nyugdíjrendszerünk azzal nem tud foglalkozni, hogy valaki a minimálbér mellett kapott még kézhez egy bizonyos összeget, kizárólag csak a hivatalosan bejelentett kereseteket ismeri el és azok után jár nyugdíj, ami után megfizették a járulékokat. Nagyon fontos lenne, hogy aki minimálbéren van bejelentve, de valójában jóval a minimálbér felett keres, az a személy célzottan a nyugdíjra is takarítson meg, mert esetében az állami nyugdíj roppant alacsony lesz.