1 perce érkezett! Újabb földrengés rázta meg Magyarországot!
Siófok közelében, a balatoni régióban vasárnap egy mérsékelt erejű földrengést érzékeltek. A Georisk és a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium is dokumentálta ezt a geológiai eseményt, mely dél körül történt. Töreki területén a rengés következett be, amely a Richter-skála szerinti 2,3-as erősségűnek minősült a hivatalos és ellenőrzött mérések alapján.
Ez az erősség a földrengések skáláján viszonylag gyenge intenzitásúnak tekinthető. Érdekes módon, ugyanazon a napon Montenegróban és Törökországban is hasonló időben földrengéseket észleltek.
Földrengésről akkor beszélünk, amikor a földfelszín egy része hirtelen mozgásba lendül, aminek néha súlyos következményei lehetnek. A földrengések általában a földkéregben felhalmozódott energia hirtelen felszabadulásakor keletkeznek, lökéshullámok formájában, amelyek a keletkezési pont, vagyis a földrengés hipocentrumából kiindulva gömbhéjszerűen terjednek szét. A hipocentrum földfelszíni merőleges vetületét nevezzük epicentrumnak.
.
Mit tegyünk földrengés esetén?
Amíg tart a rengés:Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (Pl. ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt)
Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak. A konyhából biztonságosabb helyre (pl. nappaliba) meneküljünk.Keressünk menedéket az asztalok alatt, ajtókeretben, a szoba sarkában.
Mit ne tegyünk földrengés esetén?
Ne használjuk a telefont feleslegesen csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra.
[LAPOZAS]
Ne gyújtsunk gyufát vagy villanyt!
A földrengést követően:
Figyeljen az esetleges utórengésekre. A főrengést követő utórengés általában kevésbé veszélyes, de az erőssége hasonló lehet a főrengéshez. Az utórengés a meggyengült épületekben további károkat okozhat, és a mentési munkálatokat is veszélyeztetheti. Az utórengés a förengést követően azonnal, de akár órákkal, napokkal, hetekkel vagy akár egy hónappal később is lehetséges. Az erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni. Liftet használni tilos!
Kisebb kezdeti tüzet elolthatunk kézi tűzoltó készülékkel vagy letakarással. Gázok és füst ellen védjük arcunkat, szemünket, a szabad bőrfelületet nedves ruhával.
Vegyünk fel vastag ruhát, cipőt, kesztyűt, hogy védjük magunkat. Vigyük magunkkal a kitelepítési és veszélyhelyzeti csomagunkat.
Halgassa a rádiót, vagy az akkumlátorral müködő televíziót. Halgassa meg a veszélyhelyzeti híradásokat.
Telefonját – vezetékest vagy mobilt – CSAK veszélyhívásra használja.Óvatossan mozogjon a lakásban. A meglazult és elmozdult bútorok balesetet okozhatnak.
Maradjon távol a romos területektől. Csak akkor közelítse meg az összedőlt vagy károsodott területet, ha erre a rendőrség, a tűzoltóság vagy a katasztrófavédelem munkatársai kérik. Visszatérni a lakásba csak a hatóságok engedélyével lehet.
Segítsen a bajba jutott embereken. Segítsen családtagjain, a szomszédain, a mozgássérülteken, gyerekeken. Amennyiben kiképezték, segítsen az elsősegély nyújtásban. NE mozdítsa a súlyosan sérülteket, kivéve ha közvetlen életveszélynek vannak kitéve. Ha ilyet észlel, kiáltson segítségért!
Takarítsa fel a kiömlött üzemanyagot, vegyszert vagy az egyéb gyújékony anyagokat. Elemlámpával ellenőrizzük, majd zárjuk el a gáz- és elektromos készülékeket, az elektromos főkapcsolót. A gázvezeték főkapcsolóját csak szivárgás gyanújakor szabad elzárni, visszakapcsolni pedig csak szakembernek lehet!
Nyugtassuk meg a riadt állatokat. Ha lehet, őket is menekítsük ki.
Ha tömegben vagyunk:(pl. bevásárló központban, színházban):Vigyázzunk, nehogy a pánikba került tömeg összetaposson. Maradunk védett helyen, amíg tart a rengés.
Ha autóval közlekedünk:Álljunk meg az út szélén, távol hidaktól, felüljáróktól. Maradjunk az autóban.