Földrengés volt Magyarországon, Pápa közelében
A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet közlése szerint a földrengés hétfőn 6 óra 23 perckor keletkezett.
A közlemény szerint a földrengés hétfőn 6 óra 23 perckor keletkezett és 2,8 magnitúdójú volt.
Lakossági bejelentése nem érkezett eddig az obszervatóriumba, de az epicentrum közelében lehetséges, hogy a lakosság érzékelte a földrengést - írták.
Legutóbb múlt hét hétfőn történt Magyarországon is érezhető földrengés, akkor Vásárosnaményben, Miskolcon, Hajdúnánáson és Sárospatakon is érezni lehetett a kassai földmozgást.
Mit tegyünk földrengés esetén?
- Amíg tart a rengés:
Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (Pl. ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt) - Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak. A konyhából biztonságosabb helyre (pl. nappaliba) meneküljünk.
Keressünk menedéket az asztalok alatt, ajtókeretben, a szoba sarkában.
Mit ne tegyünk földrengés esetén?
- Ne használjuk a telefont feleslegesen csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra.
- Ne gyújtsunk gyufát vagy villanyt!
A földrengést követően:
- Figyeljen az esetleges utórengésekre. A főrengést követő utórengés általában kevésbé veszélyes, de az erőssége hasonló lehet a főrengéshez. Az utórengés a meggyengült épületekben további károkat okozhat, és a mentési munkálatokat is veszélyeztetheti. Az utórengés a förengést követően azonnal, de akár órákkal, napokkal, hetekkel vagy akár egy hónappal később is lehetséges. Az erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni. Liftet használni tilos!
- Kisebb kezdeti tüzet elolthatunk kézi tűzoltó készülékkel vagy letakarással. Gázok és füst ellen védjük arcunkat, szemünket, a szabad bőrfelületet nedves ruhával.
- Vegyünk fel vastag ruhát, cipőt, kesztyűt, hogy védjük magunkat. Vigyük magunkkal a kitelepítési és veszélyhelyzeti csomagunkat.
- Halgassa a rádiót, vagy az akkumlátorral müködő televíziót. Halgassa meg a veszélyhelyzeti híradásokat.
- Telefonját – vezetékest vagy mobilt – CSAK veszélyhívásra használja.
Óvatossan mozogjon a lakásban. A meglazult és elmozdult bútorok balesetet okozhatnak. - Maradjon távol a romos területektől. Csak akkor közelítse meg az összedőlt vagy károsodott területet, ha erre a rendőrség, a tűzoltóság vagy a katasztrófavédelem munkatársai kérik. Visszatérni a lakásba csak a hatóságok engedélyével lehet.
- Segítsen a bajba jutott embereken. Segítsen családtagjain, a szomszédain, a mozgássérülteken, gyerekeken. Amennyiben kiképezték, segítsen az elsősegély nyújtásban. NE mozdítsa a súlyosan sérülteket, kivéve ha közvetlen életveszélynek vannak kitéve. Ha ilyet észlel, kiáltson segítségért!
- Takarítsa fel a kiömlött üzemanyagot, vegyszert vagy az egyéb gyújékony anyagokat. Elemlámpával ellenőrizzük, majd zárjuk el a gáz- és elektromos készülékeket, az elektromos főkapcsolót. A gázvezeték főkapcsolóját csak szivárgás gyanújakor szabad elzárni, visszakapcsolni pedig csak szakembernek lehet!
- Nyugtassuk meg a riadt állatokat. Ha lehet, őket is menekítsük ki.
Ha tömegben vagyunk: (pl. bevásárló központban, színházban):
Vigyázzunk, nehogy a pánikba került tömeg összetaposson. Maradunk védett helyen, amíg tart a rengés.
Ha autóval közlekedünk:
Álljunk meg az út szélén, távol hidaktól, felüljáróktól. Maradjunk az autóban.
Őrizzük meg nyugalmunkat, segítsünk másokon!
Címlapkép forrása: Getty Images