A közúti közlekedés biztonságát, folyamatosságát befolyásoló események.
Az M5-ös autópályán a Röszke felé vezető oldalon Lajosmizse térségében, nemrég egy kamion a szalagkorlátnak ütközött és átszakította. A műszaki mentés miatt, mindkét oldalon a belső sávot lezárták, Röszke irányába több km-es a torlódás.
A 25-ös főúton Eger és Szarvaskő között, a 22-es km-nél két kisbusz ütközött össze. Félpályás lezárás mellett helyszínel a rendőség.
Az M1-es autópályán javítják a burkolatot a Hegyeshalom felé vezető oldalon a 98-as km közelében, Budapest irányába pedig a 80-as km-nél. Mindkét munkaterületnél a külső sávot lezárták, emiatt már több km-es a torlódás.(Forrás: MKIF Zrt.)
Az M4-es autóúton, a főváros irányába Üllő elkerülő szakaszán, a 28-as km-nél javítják a burkolatot. A külső sávot lezárták , torlódás alakult ki, hosszabb menetidőre készüljenek!(Forrás: MKIF Zrt.)
Az M80-as autóúton Körmend elkerülő szakaszán, a 162-es és a 163-as km között munkavégzés miatt a délutáni órákig a fél útpályát lezárták. Jelzőőrök irányítják a forgalmat, kisebb torlódások előfordulhatnak. A magyar-román határszakaszon, az M43-as autópályán, a Csanádpalota határátlépő előtt az erős forgalom miatt 9 km-es a kilépő kamionsor.
Az M7-es autópályán Balatonszemes térségében, a 135-ös km-nél felújítják a Balatonlelle/Kaposvár csomópontot. Emiatt Budapest irányába a le-és felhajtó ágat lezárták. Az M7-es autópályán a főváros felé közlekedők, a 130-as km-nél a Balatonszemes/ Balatonőszöd csomóponton keresztül kerülhetnek. A 67-es főútról érkezők, a Balatonszemes - 7-es főút- Balatonőszöd csomóponton át hajthatnak fel az M7-es autópályára.
A Híd Kárpátaljáért programhoz kapcsolódóan Magyarország Kormánya 5 segítségpontot jelölt ki az érintett önkormányzatokkal és karitatív szervezetekkel közösen. A segítő pontok a következő helyszíneken találhatóak: Záhony, Ady Endre út 79. Barabás, Árpád utca 28. – Petőfi Sándor Művelődési Ház Lónya, Árpád utca 113. – Művelődési Ház Beregsurány, II. Rákóczi Ferenc utca 1. – Kastélypark Tiszabecs, Rákóczi Ferenc utca 13. – II. Rákóczi Ferenc Körzeti Általános Iskola Részletek: https://www.utinform.hu Határokkal, határátlépéssel kapcsolatos információkért keresse fel a rendőrség honlapját: http://www.police.hu
Az előrejelzések szerint egyre gyakrabban számíthatunk ködös reggelekre; ilyenkor senki nem szeret autóba ülni. Van azonban, amikor muszáj ködben vezetni, és ilyenkor érdemes sokkal körültekintőbben közlekedni, mint máskor!
Legyen akármilyen rutinos sofőr valaki, a legtöbben nem szeretnek ködben vezetni, hiszen alig lehet belátni az utat, és már rövid idő alatt is kifárad a szem. Most már beköszöntött a hamisítatlan ősz párás, fagyos, ködös reggelekkel, és nem mindig lehet otthon hagyni az autót, főleg, ha munkába jársz vele,írja a ripost.hu
Míg lakott területen egy fokkal könnyebb ködben vezetni, hiszen a közvilágítás segít valamennyire, kint sokkal jobban kell figyelni, mint ködmentes időben. Statisztikák szerint ilyenkor a balesetveszély a sokszorosára nő, hiszen a sofőr nem látja, milyen akadályok vannak előtte, és később veszi észre a váratlan helyzeteket is. Sokszor még a megengedett sebességhatár is túl soknak tűnik, ha nagyon sűrű a köd. Nem csupán a lassabb haladás lehet életmentő, de a nagyobb követési távolság is; de ezen kívül is érdemes néhány dologra jobban figyelni, mint máskor.
1. Használd a ködlámpákat
Ma már minden autóban alapfelszereltség a ködlámpa, ne felejtsd el bekapcsolni őket, hiszen sokkal jobban fogsz látni. Arra azonban figyelj, hogy a hátsó ködlámpát, vagy más néven ködzárfényt csak akkor használd, ha nem jön mögötted senki. Ha utolér egy másik autós, azonnal kapcsold le, hiszen közelről elvakíthatod vele a másik sofőrt. A távolsági fényszórót felejtsd el ködben, hiszen az erős fény a páraszemcsékről visszaverődve vakító falat képez.
2. Óvatosan az előzéssel
Sűrű ködben érdemes a kocsisorral haladni, nem tanácsos megkockáztatni egy előzést, főleg, ha nagyon lecsökkentek a látási viszonyok. Ködös időjárás esetén érdemes inkább hamarabb elindulni otthonról, hiszen számítani lehet arra, hogy sokkal lassabb lesz a közlekedés tempója, mint verőfényes reggeleken.
3. Ne tévesszenek meg a ködfoltok
Sokszor nem egybefüggően, hanem foltokban terül el a pára az úttest felett. Sokan azonnal gyorsítanak, amint kiérnek egy ködfoltból, ám ez veszélyes lehet, hiszen a következő foltba sokkal nagyobb sebességgel érkezik az autó, mint amekkora biztonságos lenne. A hirtelen csökkenő látótávolság rengeteg kockázatot rejt magában.
4. Legyen rendben a kocsi
Indulás előtt ellenőrizd le, hogy az autó világítása megfelelően működik-e, és nézd meg, hogy a fűtés, párátlanítás is rendben van-e. Ugyanilyen fontos, hogy legyen szélvédőmosó-folyadék a tartályban, és az ablaktörlő lapátok is működőképesek legyenek.
5. Ha szükséges, állj ki a forgalomból
A ködben történő vezetés nagyon fárasztó, így könnyen lehet, hogy hosszabb úton csökken a reakcióidőd, elfárad a szemed, elálmosodsz. Ha úgy érzed, hogy nem bírod tovább, állj félre egy pihenőhelyen, szállj ki a kocsiból, és mozgasd át magad, hogy frissen tudd folytatni az utat.