Mielőtt kinyitnánk, előbb a kézfejünkkel nézzük meg az ajtók hőmérsékletét. Soha ne az ujjunkat vagy a tenyerünket használjuk, mert megéghet, és utána nem fogjuk tudni használni menekülésre vagy létramászásra.
Kiabáljunk hangosan: „TŰZ VAN”) a mélyen alvó szomszédok életét is menthetjük meg vele.
Ha a lépcsőházat sűrű füst borítja, ne próbáljunk meg azon keresztül menekülni, inkább csukjuk be a bejárati ajtót, hiszen ilyen helyzetben akár két emelet magasból sem mindig van esély a túlélésre. A hagyományos liftek használata ilyenkor életveszélyes, léteznek azonban biztonsági liftek, ezek ilyenkor is használhatók.
Ha mi magunk már nem vagyunk életveszélyben, a többi lakó biztonságos menekülésének érdekében próbáljuk szellőztetni a lépcsőházat, és ha tudjuk, zárjuk el az tűzzel érintett lakás, ház gázfőelzáróját (a gázóra fölött, illetve családi ház esetén a ház oldalán becsatlakozó gázvezetéken van) és az elektromos áram főkapcsolóját.
Végzetes tévhitek:
Gyakori hiba konyhai tüzek esetében, hogy a túlhevült, meggyulladó étolajat vízzel próbálják meg eloltani az emberek, de mivel a víz sűrűbb az olajnál, az lesüllyed az edény aljára. Az égő olaj hatására a vízből pillanatok alatt gőz keletkezik, ami már jóval könnyebb az olajnál, ettől az égő olaj szinte kirobban az edényből, az ott tartózkodók égési sérüléseket szenvedhetnek, és a konyhában lévő tárgyak is meggyulladhatnak.
HirdetésEzért úgy járunk el helyesen, ha az égő lábosra, olajsütőre fedőt teszünk – így az égés azonnal megszűnik –, majd zárjuk el a tűzhelyet. További jó tanács, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható lángmentesített takaróval fedjük le az égő edényt, bár nem valószínű, hogy ezzel felszereljük konyhánkat. Az ideális persze az lenne, ha a konyhában tartanánk készenlétben olyan tűzoltó készüléket, amellyel a konyhában keletkező bármilyen tűz (elektromos, olaj) biztonsággal eloltható.
Hatalmas lángok, robbanásveszély esetén ne próbáljunk a lakásba, házba gondolkodás nélkül visszamenni, mert sajnos az átgondolatlan mentőakciók sokszor csak újabb áldozatokat követelnek. Jó példa erre az a vértesszőlősi család, amelynek kazánjánál január 31-én hajnalban csaptak fel a lángok. Jelzett a riasztó, így a házaspár és gyermekeik felébredtek, majd elhagyták az épületet, de az apa visszament, hogy megakadályozza a tűz terjedését. Végül a rendőrök hozták ki a házból füstmérgezéssel és égési sérülésekkel. Éppen időben, a mentőorvos szerint ugyanis ha öt perccel tovább marad bent, talán már nem lehet megmenteni az életét.
Összegezve:
a lakástüzek jelentős része megfelelő odafigyeléssel, a gyermekek, idősek figyelemfelhívásával megelőzhető. Mindenesetre célszerű a saját és működőképes, gyorsan elérhető tűzoltó készülék.
Oszd meg a cikket ,mert életeket menthet!