Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Gondolatmorzsák
Hamarabb megöl a kiégés, mint gondolnád
Mindenegyben Blog - 2019. június 12. (szerda), 20:30

Hamarabb megöl a kiégés, mint gondolnád (1. oldal)

Hirdetés
Hirdetés
2019 jún 12

A WHO szerint pár éven belül ez lesz a leghalálosabb betegség. Lehet ellene védekezni – bemutatjuk, hogyan.

"A Harmat Kiadó háza táján ismét egy jó kis alkalom van készülőben", szólt az invitálás Paul Ch. Donders vezetői szemináriumára. A holland előadó, a Reziliencia című kötet szerzője a munkavállalók több mint 10 százalékát érintő kiégésről beszélt: felismeréséről, kezeléséről, de leginkább megelőzéséről szólt három órás, teltházas előadása.

Hirdetés
[ ]

A reziliencia a lelki ellenálló képesség, "a meglepetésekkel, változásokkal és váratlan akadályokkal való megbirkózás képessége". Más megfogalmazás szerint a "nehézségekről való rugalmas visszapattanás, valamint az akadályokból és a feszült helyzetekből való tanulás képessége."

A kiégés, vagyis a burnout – az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) felmérése szerint – tíz év múlva a szívinfarktust is megelőzve az első helyen állhat a leghalálosabb betegségek között.

Gazdasági hatásai sem elhanyagolhatók: drasztikus teljesítménycsökkenést és életminőség-romlást okoz egyéni és vállalati szinten egyaránt - a kiégés miatt az Egyesült Államokban például évi 550 millió munkanap esik ki, Hollandiában a burnout szindrómás betegek átlagosan 189 napot töltenek táppénzes állományban. Az érintett munkavállalók jelentős részének lelki stabilitása hosszú távon sem áll helyre, 30 százalékuk visszaesik. Magyarországra vonatkozóan pontos adatok nem állnak rendelkezésre, de az megfigyelhető, hogy egyre több munkavállalót és egyre fiatalabb korosztályt érint itthon is a kiégés-szindróma.

Paul Ch. Donders a kiégés öt fázisát különíti el: a hiperaktivitás és a tanácstalanság szakaszában még van megállás, az érintett maga is tud változtatni, ha felismeri a problémát, a frusztráció fázisában már segítségre van szüksége, mert nem képes negatív szokásain felülemelkedni, hasonlóan a kétségbeesés stádiumához, ahova "a maffia emberei" nem, csak a kedves, másokért felelősséget érző emberek jutnak el. A kiégés utolsó fejezete a helyreállás - ehhez már coach szükséges, itt dől el ugyanis, hogy hova jut a kiégés után a beteg: vagy mindent újra kell, nulláról kezdenie, vagy tanul belőle, és képes megváltoztatni az életét.

A reziliencia arról szól, hogy mindezt hogyan tudjuk megelőzni, a stresszt csökkenteni.

Paul Ch. Donders a lelki ellenálló képesség feltételeként hét kompetenciát, rezilienciafaktort említ. A múlttal való megbékélés azt jelenti, hogy magának és másoknak is megbocsát, érzelmileg stabil állapotban van.

"A megbocsátás valójában önmagunk felé is egy kedves gesztus. Ha valaki árt nekünk, sok esetben a megbocsátás legfőbb akadálya az, hogy úgy érezzük, ezzel túl könnyen megúszná az illető, pedig a megbocsátás nem így működik. A megbocsátás nagyobb részben a saját érdekünket szolgálja, nem pedig a másikét."

Hirdetés

- Ha nem békéltél meg a múltaddal, akkor a jelened tele van gyásszal, nem tudsz egészséges jövöt tervezni. Az ilyen emberek nem jó helyre vezetnek: az apa a gyerekeit, a lelkipásztor a gyülekezetét, a tanár a tanítványait... Meg kell békélni: a múltat megváltoztatni nem, de elfogadni lehet.

"Az egészséges vezetők erősen hisznek abban, hogy pozitív hatással lehetnek az életükben adódó helyzetekre. Mindannyiunknak megvan a maga saját története, tele szép emlékekkel, ugyanakkor sérelmekkel és fájdalmakkal is. Kérdés, hogy van-e bátorságunk ezt elfogadni. Szembe tudunk-e nézni sebezhetőségünkkel, és ki merjük-e mondani, hogy sebeket hordozunk? Én személy szerint keresztény hátterem miatt igykeszem ennél is tovább menni, a felelősség egy részét magamra vállalni és megbocsátani magamnak."

A realista optimizmus nem "rózsaszín köd", hanem annak tudata, hogy bármi jön, szembenézek, megküzdök vele. Ehhez szükséges az egészséges önbizalom.

- Van, aki Istenben hisz, van, aki senkiben, önmagában sem. Ő azt jelzi másoknak önmagáról, hogy nem kell, nem lehet benne bízni. Ez nem jó. Sportolj, ez a legjobb önbizalomépítő! Ne nézd, csináld! Ha utálsz sportolni, zenélj!  Ne hallgasd, csináld! Énekelj kórusban! Ha ez sem megy, legyen hobbid, gyűjts valamit! Sikerélményed lesz, épül az önbizalmad, új kapcsolatokra teszel szert.

A cikknek még nincs vége, lapozz!
Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés