James Balog fotográfus sokkoló képeket készített, amíg csapatával egy gleccser közelében járt, Grönlandon.
A csapat kamerákat helyezett el az északi sarkkör területén hogy képeket készítsenek az évek során. Látni akarták, hogy van-e bármi bizonyíték arra, hogy a gleccserek olvadnak, vagy éri bármi sérülés az északi sarkkört, amire oda kéne figyelni. Amíg Görnlandon tartózkodtak, James és a stábja eg dokumentum filmet is forgattak.
Meg akarták örökíteni a klímaváltozás arcát, de nem számítottak arra, hogy a mögöttük lévő gleccser egy része letörik, és az óceánba csúszik.
Egy hatalmas darab jég szemlátomásra szakadt le pillanatok alatt. Hirtelen a vízbe esett, és fel-le inogott egy darabig, míg végül elúszott az áramlattal. Könnyen lehet, hogy eddig ez a legnagyobb lencsevégre kapott törés..
A jég durván Manhattan nagyságú volt.
James és az operatőre nagyjából egy órán keresztül állt és nézte a hatalmas jégdarabot arra várva, hogy esetleg még egy leszakad a jégfalról.
Sajnálatos módon, nem ez lesz az utolsó eset, hogy egy ekkora jégdarab szakad le a jégmezőről. James nem volt mindig híve a klímaváltozásnak. Fotózott ugyan erre utaló jeleket a vadvilágban, de mindig is komikusnak vélte azt a feltételezést, miszerint az ég leszakad majd és az időjárás szépen lassan lesz egyre rosszabb..
James nem mindig volt azon az állásponton, hogy az emberek lehetnek a gyökerei a bolygó kémiai és fizikai változásainak. 2005-ben James véleménye megváltozott, mikor visszanézte a képeket és videókat, amiket felvett.
James első útján volt az északi sarkkörre, amikor alaposan átgondolta álláspontját a klímaváltozással kapcsolatban. Látta a grönlandi jégtömböket. Azt is látta, hogy több földterület olvadt ki az északi sarkkörön az elmúlt 20 éveben, mint az azt megelőző több ezer évben.