Az ilyenekkel nem lehet mást tenni mint, hogy a legminimálisabbra korlátozzuk a velük való kommunikációt. Az a belső feszültség, ami benned fog felhalmozódni, feltétlenül frusztrációhoz, botrányhoz fog vezetni, de legalábbis veszekedés formájában jelentkezik majd. Ha ismétlődően ilyen magatartással szembesülsz, a legjobb, amit tehetsz, hogy tartsd távol magad az ilyen személyektől, légy bölcs, és ne terheld a szívedet ilyen számodra felesleges emberek által keltett sérelmekkel.
3. A tökéletes, hiba nélküli típus
Az ilyen személy, még ha a bűnössége teljesen nyilvánvaló is, és más tanúk is bizonyítják ezt, soha, semmilyen körülmények között nem ismeri el, hogy tévedett. Éppen ellenkezőleg! Ő fog téged arra kényszeríteni, hogy hidd el, hogy az ő hibájának te voltál az okozója!
Ezen módszert alkalmazva az ilyen emberek nagyon könnyen manipulálnak másokat.
Az érzelmi bántalmazás és manipuláció ezen formáját „gaslighting”-nak hívják, ahol az áldozat saját magáról alkotott képe, véleménye, saját magába vetett hite, saját emlékezetének a megbízhatósága kerül ostrom alá.
Az ilyen emberek rendkívül mérgezőek, ők az elsők, akiket távol kell tartani magadtól. Ellenkező esetben kellemetlen helyzetbe kerülsz. Ha a rokonaid egyikére a fenti leírás ráillik, próbáld elkerülni őt, és ne is kíséreld meg a kapcsolatot helyreállítani. Mindig tartsd magad keményen a saját véleményed mellett, és ha kétséged merül fel, mindig emlékezz rá, hogy ez manipuláció.
4. Az állandóan kritizáló típus
HirdetésAz ilyen személy azt tartja magáról, hogy szkeptikus, de igazából mindig és mindenben csak a hibát, a rosszat látja. Mint egy viccben: „Ki a hibás ezért?” „A menyem!” „De hát nincs is otthon.” „Semmi baj, de a ruhája ott lóg.” Természetesen mindannyian követünk el hibákat. De a folyamatos ítélkezés és a véget nem érő szemrehányások komolyan sértik az önbecsülésünket.
Mások megfélemlítésével és megalázásával a manipulátor magát állítja be a legfontosabbnak, ez első helyre. Nem lehet nyugodtan élni ilyen körülmények között, ezért ez esetben sem tehetsz mást: próbáld meg elkerülni az ilyen embereket minden erőddel. És ha nem sikerült elkerülni a velük való beszélgetést, próbáld meg a csapásokat felfogni, eltűrni. Az ütőkártyáid: udvariasság, nyugalom, ravaszság és a figyelmen kívül hagyás. Vigyázz az idegeidre, inkább hagyd rá a dolgot, de csak magadra hallgass, sem mint másokra.
Ne feledd, hogy a kritika része a sikerednek. De néha te is tévedhetsz, amit kár rejtegetni, hiszen tévedni emberi dolog. Soha ne szégyelld beismerni, hogy hibáztál.
5. A zsarnok és agresszív viselkedés
Ezek az élethelyzetek leggyakoribbak a „férfi-nő” és a „szülő-gyermek” kapcsolatokban. Az ilyen emberek zsarnokok, agresszorok, parancsnokok… És te mindig az áldozat vagy.
Az ilyen személy korlátozza az akaratodat, féltékenységet vagy bűntudatot éreztet veled, elkerüli a kommunikációt és folyamatosan a véleményét hangoztatja. Mindig igaza van, és mindig tudja, hogyan kell valamit jobban csinálni. Nemcsak a pszichológiai, hanem gyakran a fizikai erőszak is eszköztárába tartozik.