Bemutatkozás

MindenEgybenBlog

Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.

Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!

Fiúk-lányok, vélemény?
Ha libabőrözni szoktál a zenétől, könnyen lehet, hogy nagyon különleges agyad van
Mindenegyben Blog - 2019. március 09. (szombat), 20:36

Ha libabőrözni szoktál a zenétől, könnyen lehet, hogy nagyon különleges agyad van (1. oldal)

Hirdetés
Hirdetés
2019 már 09

Nem kell, hogy egy zenének szövege legyen ahhoz, hogy elvarázsoljon minket. Ezt teljesen más eszközökkel is el tudja érni, amiket talán észre sem veszünk. Például egy dallammal. Elgondolkodtál már valaha rajta, hogy miért van ránk nagy hatással egy adott dallam, míg egy másik esetleg fel se kelti az érdeklődésünket?Most megismerkedhetsz az agyunk néhány különleges funkciójával és képességével, és megtudhatod, hogy miért vagy különleges, ha néha libabőrözni kezdesz a zenétől vagy bizonyos dallamoktól, amit hallasz.

Libabőrözni egy dallamtól? Csak kivételes embereknek van ilyenben részük. Az emberi agy reagál a dallamokra. De miért ihletnek meg mindket bizonyos fajta zenék?

Hirdetés
[ ]

A zene a fülünkből közvetlenül az agytörzsünkbe jut. Az agytörzs érzékeny a hangokra. Az adott reakciója pedig a kérdéses hang intenzitásától és hangerejétől függ. Az agytörzsünk figyelmeztető jeleket ad le, amikor hangos vagy váratlan hangokat hallunk. A hosszabb hangokat másként kezeli. Az ilyenek egyáltalán nem zavarják meg a nyugalmunkat.

Az agyunk a zenét különböző, általunk megélt múltbéli eseményekkel köti össze. Az úgynevezett epizodikus emlékezet kapcsolatot hoz létre bizonyos hangok és elraktározott emlékeink között. Ez egy épp azzal ellentétes folyamat, mint amilyenek például az automatikus reakciók. Az agy ebben a pillanatban teljesen emocionális beállítottságú, és különböző érzéseket társít bizonyos hangokhoz.

Amikor az agyunk egy adott zenéhez fontos múltbéli emlékeket kapcsol, a zene hangjaival később szándékosan és tudatosan elő tudunk hívni bizonyos érzéseket.

Ezt egy példán keresztül tudjuk egyszerűbben bemutatni. Ha például gyerekként sok időt töltöttetek egy adott étteremben a szüleiddel, mondjuk iskola után vagy vasárnaponként, könnyen lehet, hogy az agyad felszínre fogja hozni ezt az emléket, ha meghallasz egy olyan számot, ami régen ebéd közben szólt az étteremben. Ez különösen gyakran előfordul, ha ezekhez az eseményekhez kifejezetten boldog vagy szomorú érzések kötődnek.

Ennek ellenére nem mindenki kezd libabőrözni zene hatására. Ez csupán néhány emberrel történik meg. A kérdés tehát az, miért csak az emberek egy részének van ilyen élménye?

Libabőrözni olyan emberek szoktak, akiknek nagyon erős érzelmeik vannak, vagy akiknél az adott előhívott múltbéli eseményhez nagyon erős érzések fűződnek, amelyek az emlékeikben is tovább élnek. Így az agy minden alkalommal újra megéli ezeket az intenzív érzéseket, ha bizonyos hangokat hall, és így az előtörő heves érzelmek libabőrt tudnak okozni.

A cikknek még nincs vége, lapozz!
Hirdetés
Megosztás a Facebookon
Hirdetés
Hirdetés