A Demokratikus Koalíció (DK) európai parlamenti (EP-) választási programjának egyik prioritása, hogy Magyarországon minél hamarabb vezessék be az eurót – közölte pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Dobrev Klára. Az MSZP hónapokkal ezelőtt jelentette be, hogy az Euró bevezetése mellett állnak, sőt még ötlet pályázatot is írtak ki a szocialisták.
Dobrev Klára idézett Orbán Viktor egy olasz lapnak adott interjújából, amelyben a miniszterelnök azt mondta, hogy akik az eurózónában vannak, azok a politikai unió irányába haladnak, de Magyarország nem tart velük.
Ezzel a kormányfő nyilvánosan elismerte, hogy nem akarják bevezetni az eurót – tette hozzá. Ez rendkívül rossz politika, ami káros a magyar embereknek, akik a saját pénztárcájukon fogják megérezni a döntés hatását – jelentette ki a DK listavezetője.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az euróárfolyam pénteken megközelítette a 325 forintot, míg 2010-ben, a gazdasági válság idején még csak 263 forintot kellett fizetni egy euróért. Mindez annak köszönhető, hogy Orbán Viktor és Matolcsy György jegybankelnök tudatosan gyengíti a forintot – fogalmazott Dobrev Klára.
Kérdésre válaszolva azt mondta a DK politikusa, hogy a következő években Magyarország képes lenne megfelelni az eurózónához csatlakozás feltételeinek.
Az MSZP és Párbeszéd már április elején bejelentették az Euróhoz való csatlakozási szándékukat. A legnagyobb ellenzéki pártszövetség azt javasolja, hogy 2020-ban lépjen be az ország az euró bevezetésének előszobájába – jelentette be Tordai Bence, a Párbeszéd és Bárány Balázs, MSZP képviselője.
Tordai szerint azt kell eldönteni, az euró bevezetésével a “mageurópához” fogunk tartozni vagy a kontinens perifériájára kerülünk. “Hagyjuk-e, hogy Orbán Viktor tovább húzza ki Magyarországot Európából, vagy rögzítjük a helyét Európa centrumában?”
Tordai idézte a Fidesz legutolsó 2009-es EU-programját, ami az euró minél hamarabbi bevezetését javasolta. Tordai az elemzők által prognosztizált gazdasági válságot is érvként hozta fel, amely a magyar gazdaságot kevésbé sújtaná, ha az ország az euróövezet tagja lenne, és egyúttal a fejlődést is segítené.
Az MSZP-s Bárány Balázs ezt pedig azzal egészítette ki, hogy Szlovénia 12 éve, Szlovákia 10 éve fizet euróval, Romániának már céldátuma van, miközben Magyarország ebben a kérdésben is lemarad a régió többi országához képest. Majd kijelentette, az MSZP azt szeretné, ha Magyarország is minél előbb csatlakozna az eurozónához.