A kis herceg, a legendás,világszerte ismert mese, mely a felnőtteknek is íródott, az allegorikus kisregény tekinthető Antoine de Saint-Exupery leghíresebb munkájának. A mű 1943. április 6-án jelent meg New Yorkban, és ma már több mint 180 világnyelvre fordították le. Úgy tűnik, hogy nincs olyan ember a világon, aki ne ismerné az apró, szőke hajú kisfiút, aki egy külön bolygón él a rózsájával.
Azok számára, akik hosszú ideje nem olvasták már ezt a bölcs és egészen megható művet, azoknak összegyűjtöttük a könyv legjobb idézeteit, melyek a szeretetről, a barátságról szólnak, amelyek segítenek, hogy a világra melegebb és barátságosabb szemmel tekintsünk:
1. „Mert előbb minden fölnőtt gyerek volt. (De csak kevesen emlékeznek rá.)”
2. „Szomorú dolog elfelejteni a barátunkat. Nem mindenkinek van barátja.”
3 “Az emberek – mondta a kis herceg – gyorsvonatokon zötykölődnek, de már nem tudják, mit keresnek. Erre elkezdenek ágálni, és csak forognak körbe-körbe…”
4. „Fegyelem kérdése – mondta egyszer később a kis herceg. – Miután reggel gondosan rendbe szedte magát az ember, gondosan rendbe kell szednie a bolygóját is.”
5. „– Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz – mondta a róka. – Ha például délután négykor érkezel majd, én már háromkor elkezdek örülni. Minél előrébb halad az idő, annál boldogabb leszek. Négykor már tele leszek izgalommal és aggodalommal; fölfedezem, milyen drága kincs a boldogság. De ha csak úgy, akármikor jössz, sosem fogom tudni, hány órára öltöztessem díszbe a szívemet… Szükség van bizonyos szertartásokra is.”
6. „A nagyok semmit sem értenek meg maguktól, a gyerekek pedig belefáradnak, hogy örökös-örökké magyarázgassanak nekik.”
7. „— Nálatok – mondta a kis herceg – az emberek egyetlen kertben ötezer rózsát nevelnek. Mégse találják meg, amit keresnek.— Nem találják meg – mondtam.— Pedig egyetlen rózsában vagy egy korty vízben megtalálhatnák…”
8. „— Hol vannak az emberek? – kérdezte később a kis herceg. – Itt a sivatagban olyan egyedül van az ember.— Nincs kevésbé egyedül az emberek közt sem – mondta a kígyó.”
9. „Az emberek nem érnek rá, hogy bármit is megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak a kereskedőknél. De mivel barátkereskedők nem léteznek, az embereknek nincsenek is barátaik.”
10. „Ha azt mondjuk a felnőtteknek: “Láttam egy szép házat, rózsaszínű téglából épült, ablakában muskátli, tetején galambok…” – sehogy sem fogják tudni elképzelni ezt a házat. Azt kell mondani nekik: “Láttam egy százezer frankot érő házat.” Erre aztán fölkiáltanak: “Ó, milyen szép!””