Egy nagyon fontos műveletről fogok most beszélni, ami nem más, mint a rózsa metszése. Nézzük, mit érdemes tudni a rózsa metszéséről, mikor, miért és hogyan érdemes elvégeznünk!
A rózsa tavaszi metszésének ideje
A metszés időpontja függ az éghajlattól valamint a rózsa fajtájától. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a metszést tavasszal kell elvégeznünk, akkor, amikor már nem kell számítani fagyokra. Ott, ahol enyhébb a tél, februárban elvégezhetjük a rózsa metszését, viszont ott, ahol fagyosabb a tél, érdemes várnunk kicsit, március-áprilisig.
A nagy öregek azt mondják, hogy a rózsa metszése egybe esik a Forsythia virágzásával, de érdemes nézni a rózsán található levélrügyeket, ugyanis, ha a vesszőkön lévő dudorok megnőnek és bepirosodnak, akkor elérkezett a rózsa metszésének ideje. Mindig nyugalmi időszakban kell elvégezni a rózsa metszését, ha a növény korán virágzik a tavalyi vesszőkön, akkor csak virágzás után végezzük el a metszését.
Miért végezzük el a rózsa tavaszi metszését?
A rózsa metszésének legnagyobb célja az, hogy tápanyagellátás sokkal egyenletesebb és jobb legyen. A tápanyagok mindig a csúcs felé törekszenek, metszéssel viszont irányíthatjuk az áramlást, elérhetjük, hogy a legmegfelelőbb rügyek hajtsanak ki. A rózsa mindig alulról újul fel, éppen ezért a fiatal tőhajtásokat érdemes meghagynunk.
Ha jól végezzük el a rózsa metszését, akkor nagy esélyünk lehet arra, hogy a többször virágzó fajták nyáron intenzívebben virágozzanak. Az egyszer virágzó fajták esetében pedig elérhetjük, hogy alakjuk szebb legyen és a tavaszi virágzás gazdagabb legyen.
Mire figyeljünk a rózsa tavaszi metszésekor?
Nemcsak rózsa metszésénél, hanem minden metszés esetén figyelni kell arra, hogy éles, fertőtlenített metszőollót használjunk. A metszési felület sima legyen, így könnyebben gyógyul a növényünk. A metszés helye ne legyen se túl közel, se túl távol a szemhez és ne is lejtsen a szem felé.