Pajzsmirigyünk számos fontos funkciót lát el, ezért is fontos, hogy ügyeljünk egészségére. Emberek millióinál a pajzsmirigy túl- vagy éppen alulműködik, azaz nem tudja megfelelően ellátni feladatait. Bizonyos dolgokat azonban már ma megtehetünk annak érdekében, hogy a pajzsmirigy kifogástalanul funkcionáljon.
Ezzel általános egészségi állapotunkat is javíthatjuk és megelőzhetjük a pajzsmirigy rendellenes működését.
A pajzsmirigy bizonyos hormonokat választ ki, melyek a szervezetben számos különböző funkcióhoz létfontosságúak. Ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, hiperaktívnak nevezik. Ha túl keveset, alulműködőnek. Mindkét állapot nagyban befolyásoljaegészségünket és komoly problémákat okozhat a hormonháztartásban. Emiatt fontos, hogy mielőbb helyreállítsuk a pajzsmirigy funkciókat és visszanyerjük egészségünket, vele együtt pedig jó életminőségünket.
Ha a pajzsmirigy megfelelően működik, fontos feladatot lát el, támogat számos folyamatot a szervezetben. Ezek közül a legfontosabbak:
A pajzsmirigy működését sokféle gyógynövény segítheti. Ezeket megehetjük, fogyaszthatjuk tea vagy kapszula formájában is. Azonban kulcsfontosságú, hogy a megfelelő adagolást betartsuk, csak így lehet biztonságos és hatékony a gyógynövények alkalmazása.
Ez a furcsa nevű növény sok előnyt tartogat azok számára, akiknek a pajzsmirigye alulműködik. Ez magas jódtartalmának köszönhető, mivel a jód az egyik legfőbb tápanyag a pajzsmirigy számára. A jód pótlása révén támogatja az alulműködő pajzsmirigyet.
Gyakran hallunk róla emésztést javító hatásai kapcsán, de magas rosttartalma nemcsak ebből a szempontból áldásos, hanem a pajzsmirigyen is segíthet. Akiknek a pajzsmirigye alulműködik, a hormontermelődést megtámogathatja a lenmag napi rendszeres fogyasztásával. Hogy előnyeit élvezhessük, elég belőle naponta egyetlen evőkanálnyi.
Immunerősítőként nagyon népszerű ez a növény és hasznos túlműködő pajzsmirigy kezelésében is. Az echinace gyökere hatékony ebből a szempontból, ezért jól nézzük meg, milyen készítményt vásárolunk, mert többnyire a növény egyéb részeit használják fel. Gyökerének leforrázásával teát készíthetünk.
Lehet, hogy a gyömbért már most is használjuk hányinger és gyomorpanaszok ellen, de nem is sejtjük, hogy pajzsmirigyünknek is jót tesz. Ez magas cink, magnézium és kálium tartalma miatt van. Ezekre a tápanyagokra a pajzsmirigynek szüksége van ahhoz, hogy jól működjön. Hogy a leghatékonyabb legyen, nyersen használjuk fel a gyömbért. Együnk belőle egy darabot vagy főzzünk belőle teát. A gyömbértea egy kevés mézzel segíteni fogja a pajzsmirigy optimális működését.
Az alulműködő pajzsmirigy fáradtságot okoz, ez a gyógynövény pedig éppen ezen tud segíteni. Amellett, hogy segíti a pajzsmirigyhormon termelődését, energiát is ad. Ráadásul glycerrhetinic savat is tartalmaz, ami képes meggátolni a pajzsmirigyben a rákos sejtek növekedését.
A csalán alulműködő pajzsmirigy esetén lehet hasznos. Pajzsmirigy toniknak is nevezik, mivel magas jód tartalmával képes kiegyensúlyozni a hiányt. Tea formájában fogyasztani a leghatékonyabb és legegyszerűbb.
Nők körében különösen népszerű, de az alulműködő pajzsmirigyet is támogatja. Enyhítheti a tüneteket, pl. a hajhullást és az erős menstruációs vérzést. Gyakran javasolják teáját erre a célra.
Ha pajzsmirigyünk nem működik jól, egy sor kellemetlen tünetet tapasztalhatunk. Láthatjuk, hogy ezek a gyógynövények mennyi mindenre képesek, érdemes róluk az orvosunkkal is konzultálni. A szakember megállapíthatja a megfelelő mennyiséget is, így az alkalmazás maximálisan biztonságos lesz.