A gyerek nem más mint a szülők tükre, amikor egy gyerek csúnyán viselkedik, akkor a szülőknek előbb önmagukban kell keresniük a hibát.
El kell gondolkodni azon, hogy vajon szépen beszélünk-e a gyermekünkkel, olyan módon kell kommunikálnunk vele, ahogy szeretnénk, hogy velünk más ember kommunikáljon. Ma szeretnénk megosztani veletek egy tanár, Wendy Snyder tanácsait a gyerekkel való kommunikációról. Változtassuk meg a negatív és fenyegető szavainkat olyan szavakra, amelyekkel kifejezzük a tiszteletünket a gyerek iránt, egy idő után a gyerek viselkedése jó irányba fog változni.
A most következő 20 mondat megváltoztatja a gyerek viselkedését1 Mit kellene észben tartanod?Ne azt mondjuk, hogy figyelj.
Példa: Mit kellene észben tartanunk amikor a parkban játszunk? vagy amikor a járda szegélyen sétálsz menj szép lassan.
A gyerekek egy idő után megunják azokat a szavakat, amiket sűrűn mondunk nekik, pl. azt, hogy figyelj, mert ez egy átlagos kérés a szülő részéről. Ezért fejezzük ki érthető módon azt a dolgot, amire fel kell hívnunk a figyelmét.
2. Kérlek beszélj halkabbanNe azt mondjuk, hogy ne kiabálj, vagy csillapodj.
Példa: Kérlek beszélj csendesebben, vagy halkabban, ha hangoskodni akarsz, akkor kérlek menj ki, vagy menj be a szobádba.
Egyes gyerekek zajosak, magyarázzuk meg nekik, hol és mikor viselkedhetnek így azért, hogy ne zavarjanak másokat. Ha suttogva beszélünk a gyerekkel, akkor ez egy jó módszer arra, hogy a gyerek hallgasson ránk.
3. Egyedül akarod megcsinálni, vagy szeretnéd, hogy segítsekNe azt mondjuk, hogy már harmadszorra mondom, hogy öltözz fel.
HirdetésPélda: Most már megyünk, felveszed egyedül a cipődet vagy akarod, hogy segítsek? Vagy beülsz egyedül az autóba, vagy akarod, hogy segítsek?
A gyerekek többsége azt várja el, hogy megértsék őt és figyeljenek rá, ezért kínáljunk neki választás lehetőségét, így nem fog makacskodni többé.
4. Mit tanultál ebből a hibábólNe azt mondjuk, hogy szégyelld magad vagy jobban is csinálhattad volna.
Példa: Mit értettél meg a most elkövetett hibából? Hogy fogod csinálni ezt legközelebb, hogy elkerüld a hibát?
El kell érnünk, hogy a gyerek a jó dolgokra gondoljon a jövőben, nem a múltban történt hibákra.
5. KérlekNe azt mondjuk, hogy hagyd vagy állj meg.
Példa: Kérlek simogasd a kutyát finomabban. Kérlek tedd a cipőd a szekrénybe.
Azt mondjuk a gyereknek amit szeretnénk, hogy csináljon.
6. Ma igyekeznünk kellNe azt mondjuk, hogy igyekezz vagy elkésünk.
Példa: Ma versenyzünk lássuk ki lesz a gyorsabb.
Hagyjuk a gyereket, hogy a saját ritmusában mozogjon, de ha sietünk, akkor ezt úgy mondjuk a gyereknek, hogy felkeltsük a figyelmét.
7. Most akarsz indulni vagy 10 perc múlva?Ne azt mondjuk, hogy most rögtön mennünk kell.