Ha kész friss kenyérrel tálaljuk.
A gyerekek nem rajonganak a levesért, de ezt még ők is szeretik! Mikor ezt a levest készítem, a második fogás el sem szokott fogyni! :)
Csipetkéhez 5 db tojás annyi liszttel elkeverve, ami nokedli lágyságú tésztát eredményez + pici só.2 ek. lisztből olajjal rántás
A hagymát felkockázzuk és üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk a húst, pirospaprikát, kinyomott fokhagymát, sót és ezekből pörköltet készítünk. Ne legyen teljesen puha a hús mikor a babot, karikára vágott sárgarépát, feldarabolt fehérrépát hozzátesszük, majd felengedjük jól vízzel, annyival, hogy majd még a galuskát is bele tudjuk szaggatni.Beledobjuk a marhahúsleveskockát, petrezselymet, majorannát, kóstoljuk meg többször és ízesítsük saját szájízünk szerint.
Csülkös bableves jó magyarosan :)
Hozzávalók (10 személyre):0.80 kg füstölt sertéscsülök, 0.5 kg tarkabab, (előtte beáztatva), 8-10 dkg kalocsai fűszerpaprika,25-30 dkg házi készítésű csipetke, 40-50 dkg vegyes zöldség (sárgarépa, gyökér, burgonya, kelkáposzta), 2 csokor zellerzöld, 20 dkg vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 2-3 db paprika és paradicsom, 2 db hegyes paprika egészben,
fűszerek: só, fűszerkömény, bors, "Kalocsai paprikakrém, Kalocsai erős paprikakrém"Az apróra vágott vöröshagymát és a battonokra (csíkokra) darabolt vegyes zöldséget kevés zsíron megdinszteljük. A tűzről levéve fűszerpaprikával meghintjük, majd az előfőzött csülök levével felengedjük. Rövid forralás után beletesszük a beáztatott babot. A bab puhulását követően hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, csülköt és a hazai készítésű csipetkét. A maradék kalocsai fűszerpaprikával és a finomra vágott zellerzölddel készre főzzük.
Lebbencsleves filléres finomság, alig van vele munka!
Könnyen elkészíthető finomság, ennél olcsóbb és finomabb leves nincs is!
Hozzávalók:
- 15 dkg lebbencstészta,
- 5 dkg füstölt szalonna,
- 40 dkg burgonya,
- kis fej hagyma,
- pirospaprika,
- zöldpetrezselyem.
Elkészítés
A szalonnát apró kockára vágva kisütjük. Utána a zsírt leszűrjük, benne zsemleszínűre pirítjuk az összetördelt lebbencstésztát és az apróra vágott hagymát, majd rászórjuk – tűzről levéve – a pirospaprikát. Felengedjük meleg vízzel, sóval ízesítjük és nagyon lassú tűznél a burgonyával együtt megfőzzük. Zöldpetrezselymet, nyáron egy paradicsomot teszünk bele. Amikor a leves kész, tálalás előtt beletesszük a megpirított szalonnakockákat.
Krumpligombóc leves, ahogy nagyi készítette
Krumpligombóc leves, ahogy nagyi készítette
Több kanálnyi boldogság a szűkös hóvégi napokon.
Hozzávalók:
a levesalaphoz:
a krumpligombóchoz:
FOTÓ: RECEPTOLDAL
Elkészítés:
- Az olajon megpároljuk az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a kockára vágott zöldségeket, megszórjuk pirospaprikával, sózzuk és felengedjük vízzel. Amíg a zöldség megpuhul, összeállítjuk a krumpligombócot.
- Az áttört krumplit a vajjal, a liszttel, a tojássárgájával összekeverjük. Ízesítjük sóval, őrölt borssal, a finomra vágott petrezselyemzölddel. Az anyagból apró gombócokat formázunk, és a forrásban lévő levesbe téve 2-3 perc alatt készre főzzük.
Bakonyi betyárleves – a betyár mindenit, de finom!
Jó kis házias étel! Isteni magyaros fogás, az egész család imádni fogja! Magyaros leves, ahogy a nagyi csinálta!
Hozzávalók
- 50 dkg marhaszegy (esetleg sertéscomb),
- 50 dkg tyúk,
- 25 dkg vegyes zöldség,
- 10 dkg zeller,
- 1 fej hagyma,
- 1 db hegyes paprika,
- só,
- egész bors
- liszt, tejföl a habaráshoz,
- laskatésztának: 8 dkg liszt, 1/2 tojás.
Elkészítés
A marhahúst és a tyúkot öt-öt darabra vágjuk, és feltesszük főni, mint a húslevest, Ha a hús félig megpuhult, hozzátesszük a metéltre vágott zöldséget, zellert, a hagymát, paprikát, sót és az egész borsot, majd készre főzzük. Ezután már csak liszttel és tejföllel kell kicsit besűríteni, utána még nagyjából tíz percig főzni, azután lisztből, tojásból vékony laskatésztát gyúrunk (vagy csipetkét készítünk), tálalás előtt a levesbe főzzük, és már kész is van. Friss petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.
Tárkonyos húsgombócleves. Jó választás a rohanós hétköznapokra
Egyszerű, de nagyon finom, laktató leves.
Hozzávalók:
- 30 dkg darált hús (pl. sertéscomb)
- 2db sárgarépa
- 1 db petrezselyemgyökér
- 1 vastagabb szelet zeller
- 1 db vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 tk ételízesítő
- só
- őrölt fekete bors
- csipet szerecsendió
- tárkony (ízlés szerint)
- 2 dl tejföl
- 1 tk liszt
- 1 db tojás (közepes)
- 2 ek olaj
- 1,5 l víz
Elkészítés:
A darált húst ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá az egész tojást, majd alaposan gyúrjuk össze. Ezután nedves kézzel formázzunk kisebb gombócokat, majd tegyük félre.
A zöldségeket, a vöröshagymát, és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel ízlés szerint.
Az olajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk pár percig.
Ezután adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, pár pillanat múlva a zöldségeket is, majd keverjük alaposan össze, és pároljuk pár percig.
Ezután ízlés szerint szórjuk meg a fűszerekkel, majd a liszttel, keverjük össze, és öntsük fel a vízzel.
A zöldségeket főzzük félpuhára, majd tegyük a levesbe az előre elkészített húsgombócot, és főzzük készre. (közben ízlés szerint még utána ízesíthetünk, ha szükséges)
A tejfölt keverjük simára egy kevés forró levessel, majd állandó keverés mellett, csorgassuk a leveshez. Ezután főzzük még pár percig, majd tálalásig tartsuk melegen.
Én pl. galuskát is szaggattam a levesbe, mert így laktatóbb, de ezt ki is hagyhatjuk, a leves úgyis finom.
Tálaláskor merjük a levest tányérba, majd úgy kínáljuk.
(Gizi receptjei)
Palócleves marhahússal
Hozzávalók:
- 30 dkg marhafelsál
- 1 fej apróra vágott vöröshagyma
- egy szelet paprika,1-2 karika csípős paprika,5-6 szelet szárított vargánya
- 1 paradicsom
- 1 ek. olaj
- 1 kávéskanál édes nemes pirospaprika
- 30 dkg burgonya
- 30 dkg zöldbab
- 3 evőkanál tejföl
- 1 evőkanál búza tönkölybúzaliszt
- 1 csipet őrölt köménymag
- 2 babérlevél
- 1 gerezd fokhagyma
- só,petrezselyemzöld
Elkészítés:
A húst apró kockára vágjuk, és hideg vízzel leöblítjük. A megtisztított hagymát, paprikát felszeleteljük, és a zsiradékon megfonnyasztjuk, megszórjuk a pirospaprikával hozzáadjuk a húst és néhány percig pirítjuk. Beletesszük a fokhagymát, a köményt, egy paradicsomot, a csípős paprikát, a szárított vargányát és fedő alatt saját levében majdnem puhára pároljuk. Közben külön-külön lábasban feltesszük főni a babérlevéllel a felkockázott krumplit és az aprított zöldbabot, annyi enyhén sós vízzel, hogy jól ellepje. Amikor megpuhult, hozzáöntjük a pörkölthöz, és összefőzzük, adunk hozzá még kb. fél liter vizet . A liszttel simára keverjük a tejfölt és behabarjuk vele a levest. Az elkevert tejfölhöz adunk két merítőkanél levest és jól elkavarjuk, majd folytonos kavarás mellett hozzáöntjük a levesünkhöz. Készre főzzük, azaz felforraljuk , ha szükség utánaízesítünk. Petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.
Jó étvágyat!
Tejfölös húsgombóc leves, sok zöldséggel! Laktató finomság, zseniális étel!
A kedvenc levesünk, mert sok benne a zöldség és a húsgombóc, így nagyon laktató és ízletes!
Hozzávalók:
- 30 dkg darált sertéshús
- 5 dkg rizs
- 1 tojás
- 3 sárgarépa
- 1 fehérrépa
- 1 kisebb zellergumó
- 2 burgonya
- 1 vöröshagyma
- 1 tyúkleveskocka
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 1,5 dl tejföl
- 1 evőkanál liszt
- 1 teáskanál ecet
- só, bors
- olaj
Elkészítése:
A hagymát felvágjuk és kevés olajban megdinszteljük, a zöldségeket is megtisztítjuk, felszeleteljük és hozzáadjuk. Néhány percig pirítjuk, majd felöntjük vízzel és fűszerezzük. A húst és a rizst összekeverjük a tojással, sózzuk és borsozzuk, masszát gyúrunk belőle. Amikor a leves már forr, óvatosan beleengedjük a húsgombócokat. Majd a felkockázott burgonyát is beletesszük és lassú tűzön főzzük. A tejfölt és a lisztet összekeverjük, hozzáadjuk a leveshez, még 1-2 percig főzzük és levesszük a tűzhelyről. Az ecetet belekeverjük, megszórjuk a felaprított petrezselyemzölddel és tálalhatjuk.
Hűha meggykrémleves meggydarabokkal – Annyira, de annyira!!! :-)
És hogy miért hűha? Mert amikor a barátnőm megkóstolta, csak annyit tudott mondani, hogy: HŰHA! Így lett a neve innentől kezdve: Hűha meggykrémleves! Hétvégén újra meglepem vele ;) Gyorsan cselekedni kell, nincs mese!
Hozzávalók:
- 60 dkg magozott meggy (befőtt, fagyasztott)
- 5 evőkanál cukor
- őrölt fahéj
- 2 evőkanál citromlé
- fél tasak vaníliás pudingpor
- 2 dl főzőtejszín
Elkészítése:
A meggyet egy edénybe tesszük és felöntjük 1 liter vízzel, hozzáadjuk a cukrot, a fahéjt, a citromlét és felforraljuk. A meggyből ekkor 2-3 evőkanálnyit kiveszünk, majd ezzel díszítjük a levest. A többit pépesítjük. A tejszínt a pudingporhoz adjuk, csomómentesre keverjük, a leveshez öntjük, de közben folyamatosan kavargatjuk. Pár percig főzzük, majd ha kissé sűrűsödni kezd, levesszük a tűzhelyről és hagyjuk hűlni. Tálaláskor a félretett meggyszemeket a tányérokban elosztjuk. Ízlés szerint friss meggyszemekkel is tálalhatjuk, ha ropogós levesbetétre vágyunk
Kurkumás-gyömbéres pikáns zöldségleves – náthás időszakokra (is)
Én sokáig nem voltam egy leveses fajta, majd a kor előrehaladtával egyre inkább igényem volt rá, hogy legyen valami leves az asztalon. Nos, szerintem már én is beléptem abba korba – ha egyáltalán ez korfüggő – hogy egyre gyakrabban kívánom meg a levest. De ha megkívánom, akkor szeretem a különlegességeket. Ez a leves is egy ilyen kategória. Én találtam ki, pikáns, és kiváló gyógyhatása van, főleg a náthás időszakokban. Hisz összetevőinek köszönhetően kiváló náthaűző, immunerősítő, méregtelenítő, emésztést segítő hatással bír.
Emlékszem drága édesapámra, akinek semmilyen étkezés nem volt teljes, ha nem volt leves. De ha volt valami tartalmas leves, akkor nem is biztos, hogy érdekelte a második. Amikor elkezdtem főzni, rájöttem, hogy apukámat bármilyen levessel le lehet venni a lábáról. A lényeg az volt, hogy legyen magyaros. Mert apukám szerint a leves színe piros Nos, a most következő leves színe nem annyira piros, ennek ellenére apukám nagyon szerette, mert az íze viszont megállja a helyét a magyar konyhában is. Élete utolsó napjaiban is gyakran kérte ezt a levest. Az Ő emlékére teszem közzé ezt a receptet.
Megpróbálom pontosan rekonstruálni a receptet, remélem nem hagytam ki semmit… Az a helyzet, hogy eléggé “alkotó” módon főzök, párom szerint teljes delíriumban, még szólni sem lehet hozzám. Viszont soha nem tudom, hogy valójában hogy is készült el az étel. Komoly erőfeszítésembe kerül visszaidézni egy-egy kiválóra sikeredett receptet. Nos ezzel is így vagyok, még soha nem próbáltam leírni, csak nekiállok és csinálom…
Antal Vali
Hasznos tippek:
- Beteg embereknek leszűrhetjük ivás céljára a levét.
- Perverzek tálalás után még megturbózhatják a maguk adagját egy kis csípőspaprikával! Az a jó, ha taknyod-nyálad egybefolyik tőle!
- Krémleves is készíthető belőle.
- Ha szereted az ízorgiát, akkor az összesféle zöldből tehetsz a tetejére.
- Náthás időszakban lehet bele tenni több gyömbért, kurkumát és csilit, sőt a kész levest friss citromlével ízesíthetjük.
- Tartalmas egytálételt varázsolhatsz belőle, ha levesbetétnek belefőzöl egy kis barnarizst, kölest vagy bulgurt.
(Visited 744 times, 56 visits today)
Lépések
Az apróra vágott vöröshagymát megdinsztelem egy nagyon kevéske zsiradékban (kókusz, mangalica, vaj, olíva... kinek mi passzol az anyagcsere típusához) egy pici tisztított víz hozzáadásával.
Majd rázúdítom a felaprózott többi zöldséget, enyhén lepirítom, majd felöntöm kb. másfél-két liter tisztított vízzel.
1 őra
Belekarikázom a gyömbért és a kurkumát is, hozzáadok egy teáskanálnyi egész tarkaborsot, és egy friss csilipaprikát is. Beledobok 3 gerezd kicsit megroppantott fokhagymát (a másik három a végén kell!), sózom, fűszerezem, majd hagyom nagyon lassú lángon jó 1 órát főni. ( Az elfőtt vizet lehet pótolgatni!)
Mielőtt kész, előtte 5 perccel fokhagymanyomóval belenyomom a maradék 3 gerezd fokhagymát, és hagyom, hogy összerottyanjon.
Van úgy, hogy ebben a formában tálalom, van úgy, hogy leturmixolom. Mikor mihez van kedvem: Daraboshoz, vagy krémleveshez.Tálalás előtt megszórom a tetejét a zöldekkel.