Kiderült: Mérgezőbb, mint a cukor vagy a só, mi meg tömjük magunkba minden nap!
Nagyon érdemes odafigyelnünk, arra, hogy mit eszünk meg…
A mai cikkünkben a Nátrium-glutamátról lesz szó, amely eredetileg a tengeri hínárból kinyert ízfokozó anyag. 1908-ban, tehát több mint 100 évvel ezelőtt Dr. Kikunae Ikeda izolálta azt. A doktor nagy szabású vállalkozást alapított az ízfokozó forgalmazására, amely a nyugati világba is eljutott.
Az élelmiszeripar költségcsökkentésként tekintett az olcsón beszerezhető színtelen, szagtalan, gyorsan oldódó kristályos porra. Igazán azonban csak az 1970-es évektől terjedt el, amikor a gyorsv éttermekben robbanásszerűen emelkedett a használata, és ma már szinte minden ilyen jellegű ételben, valamint a feldolgozott élelmiszerek túlnyomó többségében is megtalálható.
Ez az ízfokozó anyag egyfajta függőséget alakít ki egyes ételek fogyasztása kapcsán, ezért van az, hogy sokan már nem érzik olyan finomnak a természetes ízű zöldséget, gyümölcsöt, mert az ízfokozóval ellátott élelmiszerekre állnak rá az ízlelőbimbók.
A Na-glutamát vagy E621 a legtöbb levesporban, mártásban, konzervben, leveskockában, burgonyaszirmokban, üdítőitalokban, felvágottakban, fagyasztott készételekben, virsliben, fűszerkeverékben megtalálható.
Jó, rendben van, de mi vele a baj egész pontosan? Már az önmagában nem hangzik jól, hogy bizonyos élelmiszerek felé függőséget alakít ki: ebből sejthetjük, hogy nem kifejezetten egészségbarát anyagról van szó. Nos valóban!
A Nátrium-glutamát ugyanis neurotoxin. Migrénes fejfájást, hányingert, hasmenést, asztmás rohamokat, egyensúlyzavart, erős szívdobogást, mellkasi fájdalmakat okozhat, egyeseknél pedig allergiás tüneteket, így kiütést, orrfolyást és bőrpírt is.