Az útifűről vagy más néven Plantago-ról van szó. Elsősorban két fajtáját különböztetik meg, egy egyik a széles levelű, a másik a keskeny levelű. Mindkét fajtát használják gyógyászati célokra, de a gyógynövényszakértők a széles, ehető levelű típust részesítik előnyben.
A széles levelű útifű ehető levelei tele vannak kalciummal, egyéb ásványi anyagokkal és vitaminokkal, mint a K-vitamin. Ez a vitamin fontos szerepet játszik a megfelelő véralvadásban a csontok és a szív-érrendszer egészségében. A nyers leveleket friss salátába is tehetjük, de nem szabad hőkezelni.
Széle körű antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai is vannak. Nem csak, hogy megnyugtatja a rovarcsípést és a felületes sebeket, de megakadályozza a felülfertőződést és gyorsítja a gyógyulást. Egy biokémiailag aktív anyag, az aukubin felelős elsősorban ezért a hatásért.
Egy másik benne található hatóanyag, az allantoin segít regenerálni a hámszövetet.
Ennek a növénynek összehúzó hatása is van, amely segít csökkenteni a túlzott szekréciót a légutakban és az emésztőrendszerben, ami segít a megfázás és hasmenés kezelésében.
[LAPOZAS]Magvai és levelei gyógyhatásúak, ellenszerként, antibakteriális, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő szerként, nyákoldóként (köhögéscsillapítása), vízhajtóként (vizelet elválasztás fokozása) és hashajtóként is alkalmazhatóak.
Bulgáriában két klinikai vizsgálat kimutatta, hogy az útifű nagyon hatásos a krónikus hörgőgyulladásban. A növénynek egyfajta lágyító hatása van, akárcsak a glicerinnek vagy a pektinnek, amelyek gyakori összetevők torokgyógyszerekben és köhögés elleni szirupokban. Könnyedén enyhíti az irritációt és a kellemetlen érzést azáltal, hogy nyugtató filmréteget képez az érintett nyálkahártyán.
Az útifű levelek sok C-vitamint tartalmaznak, amely kulcsfontosságú az immunrendszer optimális működése szempontjából. Amellett sok A-vitamin is van bennük, ami kedvező a szem egészségére és megakadályozza a makuladegenerációt, amely vakságot okozhat.
Hozzávalók:
Elkészítés
Öntsd le a friss vagy szárított növényi részeket forrásban lévő vízzel és hagyd ázni 10 percig. Ezután szűrd le és add hozzá a mézet igény szerint.
Fogyassz a teájából napi 1-2 csészével, hogy enyhítsd a hasmenést vagy a megfázás és láz tünetei. Enyhülést nyújt azoknak, akik gyomorfekélyben vagy más emésztőrendszert érintő gyulladásos betegségben szenvednek. A teája tonikként is használható sebtisztításra, hólyagok kezelésére, leégés, kiütések és ekcéma ellen.
Terhes és szoptató nőknek ajánlott elkerülni, mivel erre vonatkozóan nem végeztek kutatásokat.