MindenegybenBlog

Idegsebész: “Az agy nem szereti a zsírt, a dohányt és az alkoholt, viszont szereti…”

Egy Románi idegsebész szerint az agyunk attól betegszik meg, ha teljesen elszigeteljük magunkat a valódi élettől, beletemetkezünk a Facebookba a tablet képernyőjén, és ad néhány tanácsot is, amit érdemes megtennünk ébredés után az agyunk egészséges működése érdekében.

Az agyunk attól is szenved, ha nyugtalanul, sebtében fogyasztjuk el a reggelinket, miközben már úton vagyunk, vagy telefonálunk közben, ha folyamatosan megterheljük, anélkül, hogy bármit is felajánlanánk cserébe, mondja Vlad Ciurea idegsebész.

„Az agynak szüksége van a friss levegőre, az egészséges táplálékra, ami nem tartalmaz zsírt, viszont egészséges édességet igen, mint például mézet. Az agy szereti a csokoládét, vízre van szüksége, de amit mindennél jobban szeret, az a mosoly” – mondja az orvos, aki több mint 50 éve dolgozik idegsebészként.

Alexandru Vlad Ciurea professzor 10 évig volt a Bagdasar-Arseni Sürgősségi Kórház igazgatója, ahol 50 éven át dolgozott. Csaknem 23.000 agyműtétet végzett, és 17 évig kizárólag gyerekeket műtött, akik közül a legfiatalabb mindössze két napos volt.

Azért betegszünk meg, mert nem beszélgetünk eleget, elszigeteljük magunkat. Az agyunk a mi hibánkból betegszik meg, mert nem tudjuk, hogy óvhatnánk meg ezt az értékes szervet.

„Ha elzárkózunk a világtól a tablet és a telefon képernyője mögött, az agyunk megbetegszik. Látjátok, hogy közlekednek az emberek az utcán? A Facebookot böngészik. Arra lettünk teremtve, hogy csoportban éljünk, nem pedig elszigetelve” – tette hozzá az orvos.

Az egészséges agy felé vezető első lépések nagyon egyszerűek és mindenki számára elérhetők. Ébredjünk fel korán, nyissuk ki az ablakot, végezzünk el néhány egyszerű légzőgyakorlatot, és igyunk két pohár szobahőmérsékletű vizet. Az Orosz Akadémia egyik professzora, aki Szibériában élt, azt mondja, hogy az ottani friss levegőn akár 150 évig is el lehetne élni.

Vegyünk mély lélegzeteket, hogy a tiszta levegő bejuthasson a tüdőnkbe. Ezek a kis gyakorlatok segítenek az agynak „bemelegedni”, beindítani az összes fontos folyamatot. Ezután jöhet a két pohár szobahőmérsékletű víz. Az első pohár rendkívül fontos, mert eltávolítja az összes felgyülemlett salakanyagot az emésztőrendszerből. A második pohár víz azért jó, mert ahogy bejut a keringésünkbe, úgymond „elindítja a gépezetet”, mondja az idegsebész.

[LAPOZAS]

Az agyunk nem alszik éjszaka, hanem azon dolgozik, hogy aktívan tartsa a szervezetünket. És tesz még valami nagyon fontosat. Ha úgy alszunk el, hogy egy fontos problémán gondolkodunk, amit sehogy sem tudunk megoldani, akkor reggel a kész válasszal ébredhetünk.

„Másnap reggel megtalálod a megoldást. Az agy összekapcsolta a gondolkodást, az ítélőkészséget, az emlékezetet, és reggel, amikor az elméd nyugodt, ott van előtted a kész válasz. Tehát nem érdemes álmatlanul forgolódnod, és gyötörnöd magad egy problémával” – magyarázza a professzor.

Az agy nem szereti a zsírt, a dohányt és az alkoholt, de szereti a fekete csokoládét. A cigaretta ugyanolyan negatív hatással van az agyra, mint a szívre. A reggelit nyugodtan kell elfogyasztanunk, nem sietve, lábon állva.

„A reggelit nyugodtan, mindenféle zavaró tényező nélkül kell elfogyasztanunk, nem kapkodva, vagy állva, és cigaretta nélkül. Legyen ez több mint egy pihenés, legyen öröm. Gyümölcslevek fogyasztását is ajánlom, citrusokból, karotinból, amelyek energiát adnak, nyomelemeket tartalmaznak és segítik az agyműködést. Ez nagyon fontos!” – mondja a szakember.

Az agy nem fogadja el a zsírt, a szalonnát, viszont szereti az édességet.

Az idegsebész szerint a kevesebb kalóriát tartalmazó hús egészségesebb az agynak, mint a zsírok, a szalonna.

„Igen, az agyra nézve ártalmas, ha húst fogyasztunk. De kis mennyiségben a hús az egész szervezet számára hasznos lehet. A legjobb az alacsony kalóriatartalmú hús, például a pulykahús vagy a halak. Az agy nem fogadja el a zsírt. Időnként, ünnepnapokon elfogadható. De egyébként nem vezet semmi jóra.” – ecseteli.

„Viszont nagyon szereti a fekete csokoládét, minél sötétebbet, nem cukorsziruposat, minél frissebbet. Na és a kakaó, valamint a méz: az agy ezeket is szereti” – mondja az idegsebész.

Az ebédnek minél kiegyensúlyozottabbnak kell lennie, különben az emésztésnek túl sok vérre lesz szüksége. Ezenkívül az orvos azt is tanácsolja, hogy gondoskodjunk megfelelő hidratálásról vízzel, ne üdítőitalokkal.

„Nem jó, ha túl sokat eszünk ebédre, mert a vér a gyomrunkba áramlik, az agyunk vérellátása csökken és elálmosodunk. Ha valaki dolgozni akar, csak nagyon kevés ételt kellene fogyasztania ebédre. Folyadékok szempontjából a szobahőmérsékletű vízre szavazok, nem szénsavas üdítőkre”.

„Az agynak két maximális aktivitási időszaka van: 10.00–12.00 és 16.00–18.00 között. Ha úgy érezzük, elfáradtunk, ihatunk egy kis kávét, minél lassabban. Az agy azt is elvárja, hogy jó édességgel jutalmazzák, de ne cukorral” – mondja az orvos.

2022-06-30 19:05:19 - Mindenegyben Blog