Amikor úgy döntünk, hogy úti célul egy bizonyos helyet felkeresünk, akkor elsősorban a valódi élménygazdagságot tartjuk szem előtt, nem célunk az élet apró nehézségeivel ekkor is foglalkozni, így minden fenntartás nélkül, örömmel vesszük igénybe azokat a turista-szolgáltatásokat, amiket az adott helyen részünkre kínálnak. Most az úgynevezett „all inclusive” rendszerről lesz az alábbiakban szó, ami ugyebár azt jelenti, hogy minden benne foglaltatik.
Mint minden rendszernek, ennek is vannak hiányosságai, és ezzel a cikkel arra kívánjuk ráirányítani a figyelmet, hogy a nyaralás valóban az önfeledt örömről és szórakozásról szóljon. Az egyik szálloda séfje most elárul néhány olyan titkot, amit a konyhai dolgozók alkalmaznak azon célból, hogy ezzel is lefaraghassanak a kiadásokon…
1. Általánosan megállapítható, hogy amit a vendégeknek vörös húsként tálalnak, az valójában pulykahús.
Ennek az is az oka, hogy a pulykahús minden körülmények között ínycsiklandóan néz ki, legyen szó újramelegítésről, vagy szószban való tálalásról. Csak az igazi ínyencek képesek megkülönböztetni a pácolt pulykahúst a pácolt marhahústól.
2. A pisztráng-, lazac- illetve egyéb helyi halhús helyett cápahús kerül az asztalokra, természetesen ez utóbbi eltitkolásával.
Sós vízben megfőzve a cápa húsának jellegzetessége teljesen elvész, így gyakorlatilag lehetetlen rájönni erre a csalásra.
3. Sosem dobnak ki 50-60 kilogrammnyi húst, mely az előző esti „svédasztalos” vacsorából maradt meg. Ez példátlan pazarlás lenne.
Az előző napi szószt egyszerűen lemossák róla, majd egy frissen készített szósszal tálalják másnap.
4. Tintahal és süllő a konyhában? Ezek közül egyik se friss állapotban kerül a konyhaasztalra.
Ezek mind valamilyen úton tartósítva érkeznek a szállodába, melyeket előzetesen sörrel mosnak át.
5. Miért dominálnak a burgonyás ételek, illetve köretek az étlapon?
Egyszerű oka van ennek, hiszen a burgonya nagyon kalóriadús, és sokáig fenntartja a teltségérzetet. Abban a szállodában, ahol a nekünk interjút adó szakács dolgozik, három ember csak azzal foglalkozik egész nap, hogy a burgonyát tisztítja. Így aztán nem csoda, hogy szakácsunk is legalább napi három ételhez használ fel burgonyát.
6. A húsos részlegen nincs olyan szó, hogy „kidobni”, az utolsó húsdarabot is felhasználják.
A darált húsokban nemcsak a borjú szegyhúsa van benne, hanem sok olyan is, amit nem szívesen enne meg senki, ezért nem ajánljuk senkinek, hogy a szállodában például darálthúsból készült ételeket rendeljen, rendeljünk helyette inkább egész hússzeleteket.