Sokan nem tudják.
Biztosan neked is feltűnt, hogy a kávézókban a kávé mellé adnak egy pohár vizet. Ha eddig nem tudtad, vagy csak találgatták, hogy miért, most megkapod a választ.
Íme az okok:
Alkaloida:
Espressó, cappuccino, latte, és még sok más kávéalapú ital. De tekintve az idegrendszerre való hatást, két fajta italt különböztetünk meg: egész kávébabból, és őrölt kávéból készült italokat.
A probléma az, hogy a kávébab heterogén struktúrájú. Kérge koffeint tartalmaz, amely alkaloidos tónusú, ez okozza a felélénkülést a kávé fogyasztásakor. A kávébab belsejében egy másik alkaloid is található, a teobromin.
Az instant kávé a kávébab belsejéből készül. Az oldhatósága érdekében a kávébab kérgét eltávolítják, majd gyógykészítmények és energiaitalok előállítására használják fel.

A fordított folyamat:
Amint elfogyasztjuk a kávét, mindkét alkaloid behatol a testünkbe, de nem egy időben fejtik ki hatásukat. Először a koffein, ami a tonizáló hatást okozza, fejti ki a hatást.
Mintegy 25 perc múlva kezd el hatni a teobromin. A koffein hatására összehúzódnak a vérerek, a vérnyomás emelkedik, és van egy enyhe vízhajtó hatása. Kb fél óra elteltével furcsa álmosság tör ránk, ami miatt kényelmetlenül érezzük magunkat.
Ez annak köszönhető, hogy a teobromin hatására a vérnyomás csökken, és a veseműködés emelkedik. Ezek elkerülése érdekében érdemes kávézás után elfogyasztani egy pohár vizet.
Instant kávé folyamata:
Az instant kávéban végbemenő folyamatok még érdekesebbek. Mivel ez a termék csak a kávébab belsejét tartalmazza, a koffein tartalma nem haladja meg a 10%-ot,a teobrominnak más a hatása, mint a kévébab esetében. Kevésbé tónusos fázisai vannak, vagy egyáltalán nincsenek, míg az álmosság érzete még nagyobb.