A mandulakő tulajdonképpen bárkinél kialakulhat, de a fiatalabbak hajlamosabbak lehetnek rá, illetve azok, akiknek gyakran gyullad be a mandulája. Szintén növelheti a mandulakő rizikóját a szokásosnál nagyobb mandula, a krónikus felső légúti betegségek, valamint a szájhigiénia elhanyagolása.
Hogyan működik a mandulánk? Olvasson róla tovább!A mandulakő kezelése
Mivel a legtöbb esetben a mandulakő nem okoz panaszokat, ezért nem is nagyon kell foglalkozni velük. A gyakori sós vizes öblögetés nemcsak a kellemetlenségeket, pl. a rossz szájszagot enyhítheti, de esetenként segíthet „kimozdítani” a követ a helyéről.
Ritkábban, de szükség lehet a mandulakő eltávolítására. Érdemes ezzel a művelettel szakorvoshoz fordulni, mert az otthoni próbálkozások vérzéshez, sérülésekhez és felülfertőződésekhez is vezethetnek. A mandulakő eltávolítása általában csak néhány percet vesz igénybe, a beavatkozást helyi érzéstelenítésben végzik. Ha több mandulakő is kialakult valaki szervezetében, gyakran gyullad be a mandulája (és a kövek kiújulására lehet számítani), akkor érdemes a mandula eltávolítását is fontolóra venni.